6 Ve─żk├ę trendy v oblasti FinTech, ktor├ę formuj├║ bankov├Ż priemysel v roku 2020

V dne┼ínej dobe s├║ technol├│gie ├║stredn├Żm hnac├şm motorom takmer v ka┼żdom odvetv├ş. Inteligentn├ę pou┼ż├şvanie technol├│gie sa stalo mantrou vhodnou pre dosiahnutie ├║spechu v ka┼żdom odvetv├ş, ─Źi u┼ż je to maloobchod, elektronick├Ż obchod, vzdel├ívanie, zdravotn├şctvo alebo bankovn├şctvo. Bankovn├şctvo je v┼íak pravdepodobne jedn├Żm z najv├Ą─Ź┼í├şch pr├şjemcov najnov┼íieho technologick├ęho pokroku. Dnes je mo┼żn├ę v┼íetky bankov├ę slu┼żby a oper├ície bezprobl├ęmovo spravova┼ą prostredn├şctvom bankov├ęho softv├ęru, rie┼íen├ş pre mobiln├ę peniaze, digit├ílnych rie┼íen├ş FinTech a mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch.

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 4. ┼ítvr┼ąrok 2019

2019 bol rokom, kedy sme videli mno┼żstvo trendov FinTech, ktor├ę nav┼żdy zmenili prostredie bankovn├şctva. 2020 nebude in├Ż. V tomto ─Źl├ínku uvedieme zoznam najlep┼í├şch 6 Trendy FinTech, ktor├ę v roku 2020 zmenia bankov├Ż sektor.

Tak┼że bez ─Ćal┼í├şch okolkov za─Źnime.

AI

V roku 2019 bolo okolo aplik├íci├ş AI ve─ża bzu─Źania, napriek tomu, ┼że iba nieko─żko pr├şpadov pou┼żitia bolo ├║spe┼íne zmen┼íen├Żch a spe┼ła┼żen├Żch. V roku 2020 umel├í inteligencia s─żubuje pr├şs┼ą s mnoh├Żmi ─Ćal┼í├şmi aplik├íciami.

Technol├│gia AI m├┤┼że by┼ą ├║─Źinn├í pri riaden├ş riz├şk a odha─żovan├ş podvodov. M├┤┼że upozorni┼ą banky, aby zistili v┼íetky transakcie, ktor├ę s├║ podvodn├ę. Okrem toho m├┤┼że tie┼ż predpoveda┼ą, ─Źi je ├║─Źet ak├ęhoko─żvek z├íkazn├şka ohrozen├Ż, a to na z├íklade jeho historick├Żch ├║dajov.

Umel├í inteligencia zni┼żuje ─Źas a r├Żchlos┼ą vybavovania upisovac├şch slu┼żieb a cenov├Żch procesov. Modely poh├í┼łan├ę umelou inteligenciou tie┼ż poskytuj├║ okam┼żit├ę pos├║denie hodnotenia kreditn├ęho rizika klienta, ktor├ę bank├ím pom├íha pri poskytovan├ş vhodnej ponuky svojim z├íkazn├şkom. AI m├┤┼że hra┼ą v├Żznamn├║ ├║lohu pri zvy┼íovan├ş celkovej efektivity n├ívrhov klientov a celkovej sk├║senosti z├íkazn├şkov.

Spolu s umelou inteligenciou sa strojov├ę u─Źenie doplnilo v tradi─Źnej analytike FinTech aj o lep┼íie nasaden├ę rie┼íenia.

V s├║─Źasnosti mnoh├ę platformy spotrebite─żsk├Żch p├┤┼żi─Źiek pou┼ż├şvaj├║ itera─Źn├ę met├│dy strojov├ęho u─Źenia na zlep┼íenie svojej v├Żkonnosti.

Hlasová technológia a digitálny FinTech

Po─Źet zariaden├ş ovl├ídan├Żch hlasom m├í st├║paj├║ci trend. Pod─ża ┼ít├║die spolo─Źnosti Comscore bude v roku 2020 pribli┼żne 50% z celkov├ęho po─Źtu online vyh─żad├ívan├ş zalo┼żen├Żch na hlasu. Dokonca aj Google uv├ídza, ┼że pribli┼żne 20% ich celkov├ęho po─Źtu vyh─żad├ívan├ş je hlasov├Żch.

Tieto ┼ítatistiky sta─Źia na to, aby dok├ízali, ┼że je najvy┼í┼í├ş ─Źas, aby ka┼żd├ę odvetvie za─Źalo s integr├íciou hlasovej technol├│gie pre lep┼íie sk├║senosti z├íkazn├şkov a bankov├Ż priemysel nie je v├Żnimkou.

Hlasov├ę vyh─żad├ívanie v bankovn├şctve by mohlo z├íkazn├şkom umo┼żni┼ą ─żahk├Ż pr├şstup k ich bankov├Żm slu┼żb├ím, ktor├ę by zah┼Ľ┼łali funkcie ako otvorenie vkladu alebo prevod finan─Źn├Żch prostriedkov. Nielen to, ale m├┤┼że poskytn├║┼ą aj in├Ż a jedine─Źn├Ż sp├┤sob ┼íifrovania. Navy┼íe umo┼ż┼łuje aj komunik├íciu s hlasov├Żmi asistentmi poh├í┼łan├Żmi NLP.

Hlasov├í technol├│gia hr├í k─ż├║─Źov├║ ├║lohu pri posil┼łovan├ş bankovej bezpe─Źnosti, preto┼że hlas je vn├şman├Ż ako lep┼íie m├ędium na overovanie identity a ochranu bankov├Żch ├║dajov pou┼ż├şvate─żov. Technol├│gia Voiceprint funguje na rovnakom princ├şpe, v ktorom identifikuje a overuje hlas pou┼ż├şvate─ża.

Citibank u┼ż od roku 2016 pou┼ż├şva technol├│giu hlasov├ęho tla─Źe a dostala od nej v├Żnimo─Źn├║ odozvu.

Hlasov├ę vyh─żad├ívanie je pod─ża spr├ívy PwC tie┼ż n├íkladovo efekt├şvne. T├íto spr├íva hovor├ş, ┼że implement├ícia hlasov├ęho vyh─żad├ívania v bankovom odvetv├ş m├┤┼że u┼íetri┼ą a┼ż obrovsk├ę mno┼żstvo dol├írov3 miliarda.

V bl├şzkej bud├║cnosti by sme mohli vidie┼ą mnoho spolo─Źnost├ş p├┤sobiacich v oblasti digit├ílnych rie┼íen├ş FinTech, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ hlasov├║ technol├│giu, aby pon├║kli lep┼íie sk├║senosti z├íkazn├şkom.

Blockchain

Za minulos┼ą 2 rokov sme videli mnoho konceptov, testov a uk├í┼żok blockchainov├Żch aplik├íci├ş v bankovn├şctve. ┼át├║dia uskuto─Źnen├í spolo─Źnos┼ąou Accenture uv├ídza, ┼że viac ako 90% b├ínk sk├┤r sk├║ma r├┤zne druhy pou┼żitia blockchainu, ako ho implementuje.

Blockchain je zn├ímy predov┼íetk├Żm v─Ćaka kryptomene, ako je bitcoin, ktor├í umo┼ż┼łuje pou┼ż├şvate─żovi sledova┼ą svoje transakcie bezpe─Źn├Żm a jednoduch├Żm sp├┤sobom. Blockchain m├┤┼że hra┼ą k─ż├║─Źov├║ ├║lohu pri zvy┼íovan├ş bezpe─Źnosti a sk├║senost├ş z├íkazn├şkov v bank├ích. Okrem toho m├┤┼że tie┼ż podporova┼ą transparentnos┼ą v procesoch v├Żmeny mien a platieb v bank├ích.

Kyber ochrana

┼Żijeme v digit├ílnej ├ęre, v ktorej po─Ź├şta─Źov├ę zlo─Źiny a hrozby dosiahli bezprecedentn├║ ├║rove┼ł. Preto je v dne┼ínej dobe kybernetick├í bezpe─Źnos┼ą ve─żmi d├┤le┼żit├í. Bankovn├şctvo je jedn├Żm z odvetv├ş, ktor├ę je v┼żdy na zozname hitov medzi po─Ź├şta─Źov├Żmi zlo─Źincami, preto┼że sa zaober├í osobn├Żmi a citliv├Żmi ├║dajmi.

Nie je mo┼żn├ę, aby bola ka┼żd├í banka 100% im├║nna vo─Źi ak├Żmko─żvek kybernetick├Żm ├║tokom; musia v┼íak ma┼ą riadny a ├║─Źinn├Ż pl├ín na kontrolu ┼ík├┤d.

Banky musia zaisti┼ą, ┼że zdie─żan├şm najlep┼í├şch znalost├ş a postupov pom├┤┼żu svojim klientom vyhn├║┼ą sa akejko─żvek potenci├ílnej hrozbe. Okrem toho by mali investova┼ą aj do r├┤znych technick├Żch opatren├ş proti po─Ź├şta─Źovej kriminalite, ako s├║:

  • Vzdel├ívanie svojich z├íkazn├şkov v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti.
  • Nau─Źi┼ą ich porozumie┼ą svojim ├║loh├ím a povinnostiam pri uchov├ívan├ş ├║dajov v bezpe─Ź├ş.
  • Pr├íca a spolupr├íca s vl├ídou na prioritiz├ícii t├ęmy kybernetickej bezpe─Źnosti.

Robotická automatizácia procesov (RPA)

V─Ćaka automatiz├ícii robotick├Żch procesov (RPA) m├┤┼żu banky vyu┼ż├şva┼ą svojich chatbotov z├íkazn├şkov na rie┼íenie ot├ízok s n├şzkou prioritou od z├íkazn├şkov, ako s├║ ot├ízky t├Żkaj├║ce sa platieb, zis┼ąovanie zostatku a mnoh├ę ─Ćal┼íie. To bank├ím pom├íha ┼íetri┼ą ─Źas pre ich ─żudsk├Żch agentov, aby sa mohli vysporiada┼ą s obavami z vy┼í┼í├şch prior├şt.

T├íto technika nielen┼że zvy┼íuje produktivitu, ale tie┼ż zni┼żuje chybovos┼ą ─żud├ş a prev├ídzkov├ę n├íklady. V─Ćaka automatickej automatiz├ícii procesov m├┤┼żu u┼ż├şvatelia r├Żchlo rozhodova┼ą o procese aplik├ície kreditnej karty bez akejko─żvek pomoci ─żudsk├ęho agenta.

Je pravda, ┼że robotick├ę inov├ície s├║ v ranom ┼ít├ídiu; Banky a in├ę finan─Źn├ę in┼ítit├║cie si v┼íak musia by┼ą vedom├ę v┼íetk├Żch v├Żhod, ktor├ę m├┤┼że v dlhodobom horizonte pon├║knu┼ą. Musia by┼ą neust├íle pripraven├ş vyu┼ż├şva┼ą technol├│giu automatiz├ície robotick├Żch procesov na poskytovanie bohat├Żch sk├║senost├ş z├íkazn├şkov.

Ve─żk├ę d├íta

V bankovom sektore sa denne generuje obrovsk├ę mno┼żstvo ├║dajov. Pre banky je preto mimoriadne ┼ąa┼żk├ę oddeli┼ą a z├şska┼ą pou┼żite─żn├ę poznatky, ktor├ę im m├┤┼żu pom├┤c┼ą pri identifik├ícii siln├Żch a slab├Żch oblast├ş.

V─Ćaka technol├│gii ve─żk├Żch d├ít m├┤┼żu banky bez probl├ęmov extrahova┼ą v┼íetky bankov├ę ├║daje, tj. transakcie s kreditn├Żmi/debetn├Żmi kartami, prevod pe┼łaz├ş, v├Żber z bankomatu at─Ć. Tieto ├║daje potom pom├íhaj├║ bank├ím prij├şma┼ą informovan├ę rozhodnutia, ktor├ę zohr├ívaj├║ rozhoduj├║cu ├║lohu pri udr┼żan├ş konkurencieschopnosti v bud├║cnosti.

Big Data pom├íha bank├ím z├şskava┼ą inform├ície o svojich z├íkazn├şkoch efekt├şvnej┼íie. Pom├íha im to robi┼ą obchodn├ę rozhodnutia v re├ílnom ─Źase, ktor├ę s├║ zalo┼żen├ę na podrobnej anal├Żze n├íkupn├Żch n├ívykov ich z├íkazn├şkov, riaden├ş predaja a mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch.

Big Data okrem toho pom├íha aj pri odha─żovan├ş podvodov, lep┼íom marketingu, anal├Żze sp├Ątnej v├Ązby od z├íkazn├şkov, kr├ş┼żovom predaji produktov a mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch. V neposlednom rade pom├íha identifikova┼ą s├║─Źasn├ę trendy a zefekt├şv┼łuje v┼íetky vn├║torn├ę procesy.


O autorovi

Nikunj Gundaniya, produktov├Ż mana┼ż├ęr Digipay.guru, jedno z popredn├Żch rie┼íen├ş digit├ílnej pe┼ła┼żenky, ktor├ę poskytuje slu┼żby v├Żvoja aplik├íci├ş pre mobiln├ę financie. Je vizion├írskym l├şdrom, ktor├ęho ok├ízal├Ż ┼ít├Żl riadenia priniesol spolo─Źnosti ziskov├ę v├Żsledky. Ver├ş v mantru, ┼że svojej pr├íci d├í 100%.