5G revol├║cia nav┼żdy zmen├ş ┼żivot a technol├│gie … ale za ak├║ cenu?

Pri┼íla KONTROVERZ├üLNA nov├í ├ęra, v ktorej sa realita a virtu├ílna realita spoja – a m├í zmeni┼ą v┼íetky na┼íe ┼żivoty.

Tento t├Ż┼żde┼ł sa poslanci dohodli, ┼że umo┼żnia ─Ź├şnskemu Huawei vybudova┼ą ─Źas┼ą infra┼ítrukt├║ry pre prechod Ve─żkej Brit├ínie na mega r├Żchly mobiln├Ż internet 5G. Prechod na toto v┼żdy dostupn├ę pripojenie nebude ma┼ą vplyv iba na na┼íe telef├│ny.

Pretvor├ş na┼íe domovy, dopravu a pracovisk├í – a ohrozuje pracovn├ę miesta mili├│nov. Nov├ę technol├│gie zalo┼żen├ę na 5G bud├║ ovl├ída┼ą aut├í bez vodi─Źa, prin├í┼ía┼ą hologramov├ę telef├│nne hovory a vytv├íra┼ą ÔÇ×roz┼í├şren├║ realituÔÇť, v ktorej nosite─żn├ę technol├│gie poskytn├║ pr├║d ├║dajov o n├ís a na┼íom okol├ş.

Sie┼ą 5G – dostupn├í v 45 mest├ích a o─Źak├íva sa, ┼że sa do piatich rokov stane n├írodnou – pod─ża predpoved├ş posiln├ş na┼íu ekonomiku o 120 mili├írd libier.

Sk├║┼íky v USA uk├ízali, ┼że poskytuje r├Żchlos┼ą a┼ż 1000 000 Mb / s za sekundu – viac ako 25 -n├ísobok r├Żchlosti 4G – potenci├ílne a┼ż 10 Gb / s.

Jedn├ęho d┼ła ─Źoskoro budete m├┤c┼ą do telef├│nu dosta┼ą dvojhodinov├Ż film 3.6 sek├║nd. Odborn├şci to ozna─Źuj├║ za najv├Ą─Ź┼íiu technologick├║ inov├íciu od internetu. Ale je tu aj stinn├í str├ínka.

V─Ćaka tomu, ┼że umel├í inteligencia rob├ş v┼íetko od kontroly hotelov├Żch host├ş a┼ż po prev├ídzku robotick├Żch tov├írn├ş, mili├│ny pracovn├Żch miest, ktor├ę v s├║─Źasnosti vykon├ívaj├║ ─żudia, zmizn├║.
Tu GRAEME CULLIFORD odha─żuje vzru┼íuj├║ci, ale stra┼íideln├Ż vplyv, ktor├Ż bude ma┼ą t├íto technol├│gia na n├í┼í ┼żivot.

CHYTRÉ DOMY

V mnoh├Żch pr├şpadoch bude na┼íe rann├ę doch├ídzanie zaraden├ę do hist├│rie, nahraden├ę pr├ícou na dia─żku a pou┼ż├şvan├şm hovorov virtu├ílnej reality a hologramov na komunik├íciu s kolegami z cel├ęho sveta.
Tento nov├Ż ÔÇ×internet vec├şÔÇť-ktor├Ż umo┼ż┼łuje superr├Żchla nov├í sie┼ą-znamen├í, ┼że stroje bud├║ medzi sebou hovori┼ą auton├│mne bez n├í┼ího pri─Źinenia.

V dom├ícnosti biela technika, ako s├║ pr├í─Źky, zist├ş, ke─Ć sa vyskytne chyba, a upozorn├ş spolo─Źnos┼ą, ktor├í ich vyrobila alebo predala, mo┼żno e┼íte sk├┤r, ako k poruche d├┤jde. Inteligentn├ę chladni─Źky bud├║ pomocou senzorov zis┼ąova┼ą, kedy sa n├ím min├║ v┼íetky potrebn├ę polo┼żky, a potom m├┤┼żu ├şs┼ą na internet a objedna┼ą si n├íhradn├ę diely.

V niektor├Żch supermarketoch teraz inteligentn├ę reg├íly interaguj├║ s aplik├íciami v smartf├│ne, pri─Źom v nich s├║ nain┼ítalovan├ę senzory, ktor├ę ohlasuj├║ ponuky, v├Ż┼żivov├ę detaily a ceny. Zariadenia virtu├ílnej reality vyu┼ż├şvaj├║ce 5G sp├┤sobia revol├║ciu v na┼íej komunik├ícii s pr├şbuzn├Żmi na vzdialen├Żch miestach, preto┼że si s nimi budeme m├┤c┼ą chatova┼ą ako hologramy.

Netreba v┼íak podce┼łova┼ą hodnotu sk├┤r stret├ívania sa s ─żu─Ćmi ako izol├ície komunik├ície na dia─żku. Okuliare pre roz┼í├şren├║ realitu pomocou skenerov rozpozn├ívania tv├íre identifikuj├║ priate─żov a rozsvietia ich men├í na ┼ío┼íovk├ích v pr├şpade, ┼że sme ich zabudli.

Odborn├Ż profesor Rahim Tafazolli, ved├║ci Inova─Źn├ęho centra 5G na Surrey University, povedal: ÔÇ×5G u─żah─Ź├ş a zefekt├şvni svet v ka┼żdodennom ┼żivote.ÔÇť

SMART MEDICAL

Technol├│gia WEARABLE bude monitorova┼ą na┼íe tel├í a informova┼ą lek├írov, ak sa nie─Źo pokaz├ş s na┼íim zdrav├şm. Umo┼żn├ş tie┼ż chirurgom vykon├íva┼ą oper├ície na dia─żku zo vzdialenosti tis├şce kilometrov.

Menej sk├║sen├ş medici zo┼í├şvaj├║ rany a robia rezy pod─ża odborn├ęho pokynu ┼ípecialistu pracuj├║ceho v samostatnej nemocnici – mo┼żno dokonca aj na inom kontinente. To zaist├ş ─żu─Ćom najlep┼íiu starostlivos┼ą bez toho, aby museli ─Źaka┼ą.

Profesor Tafazolli povedal: ÔÇ×Mysl├şm si, ┼że bude nejak├Ż ─Źas trva┼ą, k├Żm uvid├şme robotov, ktor├ş vykon├ívaj├║ oper├ície sami, preto┼że ─żudia sa s novou technol├│giou bud├║ musie┼ą c├şti┼ą pr├şjemne.ÔÇť

“Ale 5G umo┼żn├ş pacientom lie─Źbu v miestnych nemocniciach, pri─Źom na lie─Źbu bud├║ dohliada┼ą ┼ípecialisti inde prostredn├şctvom internetu.”

Zmeny tie┼ż zmenia sp├┤sob, ak├Żm sa o ─żud├ş star├í, ─Źo umo┼żn├ş zranite─żn├Żm, ktor├ş chc├║ ┼żi┼ą vo svojich domovoch, pokra─Źova┼ą v tom. Dia─żkov├ę monitorovanie pou┼ż├şvania liekov, pr├şjmu potravy a cvi─Źenia v re├ílnom ─Źase spoj├ş star┼í├şch ─żud├ş s opatrovate─żmi prostredn├şctvom bezprobl├ęmov├Żch zdravotn├Żch slu┼żieb.

Sestry bud├║ m├┤c┼ą okam┼żite sledova┼ą v┼íetko od sp├ínku po krvn├Ż tlak a hladinu inzul├şnu. Ve─żkou nev├Żhodou by bola strata osobn├ęho kontaktu a er├│zia hlbok├Żch znalost├ş lek├írov o ich dlhoro─Źn├Żch pacientoch.

CHYTRÁ DOPRAVA

Automobily bez vodi─Źa sa stan├║ realitou s ÔÇ×kysl├şkomÔÇť 5G. Superr├Żchla a stabiln├í d├ítov├í sie┼ą znamen├í, ┼że aut├í bud├║ m├┤c┼ą ÔÇ×hovori┼ąÔÇť medzi sebou a so semaformi, a dokonca si bud├║ m├┤c┼ą pom├┤c┼ą s navig├íciou tak, ┼że bud├║ cvi─Źi┼ą v pr├şpade, ┼że je vpredu z├ípcha alebo do nej vkro─Ź├ş chodec. cesta.

Tis├şce nov├Żch telef├│nnych sto┼żiarov bud├║ pripevnen├ę k pouli─Źn├Żm svetl├ím, ako aj k samotn├Żm automobilom, aby sa to mohlo sta┼ą. 5G umo┼żn├ş automobilom presmerova┼ą trasu, vyhn├║┼ą sa nehod├ím a zaisti┼ą v├Ą─Ź┼íiu bezpe─Źnos┼ą na┼íich ul├şc, preto┼że inform├ície a upozornenia pingaj├║ tam a sp├Ą┼ą.

Nov├í technol├│gia tie┼ż znamen├í, ┼że drony bez vodi─Źa sa bud├║ pou┼ż├şva┼ą na doru─Źovanie do domu, vr├ítane prenosu k├ívy so sebou, nech ste kdeko─żvek. Dod├ívky lietaj├║cich dronov sa stan├║ s├║─Źas┼ąou ka┼żdodenn├ęho ┼żivota vr├ítane svi┼í┼ąania okr├║hlych stolov a bal├şkov v mest├ích a obciach.

Uber Eats to u┼ż testoval v spojen├ş s McDonald’s na ┼át├ítnej univerzite v San Diegu. Doru─Źovacia spolo─Źnos┼ą UPS kles├í aj cestou dronov – ohlasuje za─Źiatok konca dod├ívky.

Profesor Tafazolli povedal: ÔÇ×5G umo┼żn├ş aut├ím ovl├ída┼ą sa na dia─żku alebo dokonca riadi┼ą samy. Zabr├íni sa t├Żm nehod├ím, preto┼że vozidlo bude schopn├ę rozpozna┼ą nebezpe─Źenstv├í a reagova┼ą na ne r├Żchlej┼íie, ako dok├í┼że ─Źlovek.

ÔÇ×Inteligentn├ę aut├í s asisten─Źn├Żm riaden├şm – kde ─Źlovek m├┤┼że prevzia┼ą kontrolu, ale po─Ź├şta─Ź pom├íha riadi┼ą – s├║ hne─Ć za rohom. Plne auton├│mne aut├í a n├íkladn├ę aut├í bud├║ realitou do desiatich rokov. ÔÇť Vyskytli sa v┼íak obavy z mo┼żn├Żch dlhodob├Żch ├║─Źinkov elektromagnetick├ęho ┼żiarenia na ─żud├ş, rastliny a zvierat├í v d├┤sledku obrovsk├ęho n├írastu po─Źtu sto┼żiarov 5G.

CHYTRÉ TOVÁRNE

Od Ex Machina po Termin├ítora sci -fi zobrazuje tov├írne riaden├ę robotmi a ├║lohy vykon├ívaj├║ce AI – a aj ke─Ć sa to deje teraz, 5G by to mohlo dosta┼ą na ├║plne nov├║ ├║rove┼ł.

Vysokor├Żchlostn├í sie┼ą pom├┤┼że strojom komunikova┼ą tak r├Żchlo a hladko, ┼że bud├║ m├┤c┼ą vykon├íva┼ą ├║lohy ako nakladanie boxov alebo ┼íitie oble─Źenia efekt├şvnej┼íie ako ─żudia.

Telekomunika─Źn├Ż gigant Ericsson u┼ż vytvoril jednu z prv├Żch plne automatizovan├Żch ÔÇ×inteligentn├Żch tov├írn├şÔÇť na v├Żrobu r├ídi├ş Advanced Antenna System, ktor├í bola tento rok otvoren├í v Texase.

Odborn├şci tvrdia, ┼że 5G sp├┤sob├ş, ┼że priemyseln├ę spolo─Źnosti bud├║ ove─ża produkt├şvnej┼íie a efekt├şvnej┼íie, preto┼że vybuduj├║ arm├ídu kyborgov, ktor├í dok├í┼że ─Źerpa┼ą v├Żrobky v rekordnom ─Źase a s men┼í├şm po─Źtom ch├Żb.

N├íklady na ÔÇ×inteligentn├ę tov├írneÔÇť v┼íak bud├║ prich├ídza┼ą s ─żudsk├Żmi zamestnaniami-tak┼że sa zmen├ş sp├┤sob, ak├Żm ┼żijeme, a bude znamena┼ą koniec pracovnej rutiny dev├Ą┼ą na p├Ą┼ą.

T├ş, ktor├ş zostan├║ bez pr├íce, by si museli n├íjs┼ą nov├ę ├║lohy, aby sa im darilo finan─Źne a psychicky.

Profesor Tafazolli povedal: ÔÇ×Roboty m├┤┼żu pracova┼ą 24/7 a s touto technol├│giou bud├║ existova┼ą plne automatizovan├ę tov├írne, aby im mohli by┼ą zad├ívan├ę podradn├ę ├║lohy, zatia─ż ─Źo ─żudia sa bud├║ m├┤c┼ą s├║stredi┼ą na kreat├şvnej┼íie veci.

“K tomu za─Źne doch├ídza┼ą o 18 mesiacov a o─Źak├ívam, ┼że to bude be┼żn├ę o nieko─żko rokov, akon├íhle bud├║ zaveden├ę predpisy, ktor├ę to upravuj├║.” Budeme sa musie┼ą prisp├┤sobi┼ą tejto novej realite a niektor├ş ─żudia sa mo┼żno bud├║ musie┼ą rekvalifikova┼ą, preto┼że poz├şcie bud├║ nadbyto─Źn├ę. ÔÇť

“V├Żroba automobilov je napr├şklad asi 100 rokov.” Mu┼żi a ┼żeny, ktor├ş boli vy┼íkolen├ş, ako ich postavi┼ą, sa pravdepodobne zdr├íhaj├║ odovzda┼ą svoje n├ístroje robotovi. ÔÇť

Could 5G, ktor├Ż bol spusten├Ż v Brit├ínii a u┼ż poskytuje ultra r├Żchle r├Żchlosti internetu smartphones, by┼ą ┼íkodliv├Ż?