Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

50 okamihov, ktoré definovali techniku ​​v tomto desaťročí

Objavy a inovácie nie sú vo svete technológií nové. V poslednom desaťročí – najmä medzi rokmi 2010 a 2019 sme však videli obrovské množstvo technologických reforiem, ktoré zmenili spôsob, akým dnes žijeme. Vývoj, ako je umelá inteligencia (AI) a internet vecí (IoT), vyplynul iba z toho, že ide o laboratórne projekty a stal sa aktívnou súčasťou nášho každodenného života. podobne smartphones ktoré sa pôvodne označovali ako mobilné zariadenia určené pre podnikateľov a aristokratov.

Spoločnosti ako Apple, Google, Microsoft a Samsung v nedávnej minulosti zohrávali zásadnú úlohu pri formovaní rôznych technológií zameraných na spotrebiteľa. Tiež uchádzači, ako sú Amazon a Facebook aktívne sa podieľali na vývoji tým, že prinášali svoje nové ponuky. Vlády navyše začali prejavovať výrazný záujem o technologický vývoj a pripravovali nové programy a zákony na podporu zdravej konkurencie medzi všetkými zúčastnenými stranami.

Tu uvádzame celkom 50 udalostí vo svete technológií, ktoré zmenili náš život za posledné desaťročie (v chronologickom poradí). Začnime teda.

1, Debutovala séria Google Nexus (2010)

Bolo to niečo viac ako rok potom, čo Google priniesol Android, vyhľadávací gigant v januári 2010 sa rozhodol uviesť na trh značku Nexus, ktorá ponúka na trh štandardizovaný hardvér pre Android. Rodina Google Nexus pôvodne mala smartphones, ale postupne sa pridali tablety a niekoľko mediálnych zariadení. Cieľom tejto značky bolo pomôcť spoločnosti Mountain View v Kalifornii priniesť vlajkové lode produktov Android, ktoré sa považovali za referenčný dizajn pre výrobcov pôvodných zariadení (OEM). Google tiež umožnil zákazníkom poskytovať zážitok v podobe vanilky – bez akýchkoľvek bloatware alebo vlastných úprav. Spoločnosť Google však v roku 2016 ukončila sériu zariadení Nexus a presunula svoje zameranie na zariadenia Pixel.

2, 3D televízory vstúpili na masový trh (2010)

Aby sa divákom ponúklo hĺbkové vnímanie, vstúpili na trh 3D televízory alebo 3D televízory. Iba málokto vie, že prvá stereoskopická 3D televízia na svete bola demonštrovaná už 10. augusta 1928. Ale to bolo CES 2010 v Las Vegas, keď sme videli množstvo 3D televízorov pre masových spotrebiteľov. Hlavní výrobcovia TV sa začali zameriavať na pridávanie možností 3D do svojich rozsahov. Podobne aj zákazníci začali požadovať 3D televízory. Televízny trh však nedávno zaznamenal výrazný pokles predaja 3D modelov.

3, Vyhľadávanie Google sa rozlúčilo s Čínou (2010)

Po ťažkom boji s čínskymi orgánmi sa spoločnosť Google v januári 2010 nakoniec rozhodla vzdať sa svojej vyhľadávacej služby v krajine. Spoločnosť výslovne oznámila, že v Číne nebude vykonávať cenzúru. Aby sa predišlo ďalším problémom s Čínou, začala tiež presmerovať všetky svoje vyhľadávacie dopyty z adresy Google.cn na adresu Google.com.hk v Hongkongu. Spoločnosť sa však v nedávnej minulosti pokúsila o návrat na pevninskú Čínu. V decembri 2016 premiestnil svoje ústredie z Tsinghua Science Park do Informačného centra Rongke a v decembri 2016 hostil Čína vývojový deň Číny spolu s vydaním webových stránok zameraných na vývojárov v krajine. Niektoré správy dokonca naznačujú, že vyhľadávací gigant pracuje na projekte s názvom Vážka uviesť na čínsky trh cenzurovanú verziu svojho vyhľadávacieho nástroja.

4, Vydanie Microsoft Azure pre podniky (2010)

Spoločnosť Microsoft Azure pôvodne v spolupráci s krycím menom „Project Red Dog“ vydala vo februári 2010 službu cloud computing od gigantu Redmond. Táto služba bola pôvodne známa ako Windows Azure bol v marci 2014 premenovaný na Microsoft Azure. Microsoft Azure bol navrhnutý tak, aby pokračoval Amazon Webové služby (spustené v marci 2006) a Google Cloud Platform (spustené v apríli 2008). Poskytuje podnikovým zákazníkom softvér typu „ako služba“ (SaaS), platforma ako služba (PaaS) a infraštruktúra ako služba (IaaS). Poskytuje platformu bohatú na zdroje AI a podporuje rôzne programovanie. jazykmi.

5, Apple iPad debutuje (2010)

Po úspechu s iPhone, vedený Steve Jobs Apple Tím sa v apríli 2010 rozhodol ísť ďalej smartphones a priniesol iPad. IPad prvej generácie sa objavil ako pozoruhodný krok vo svete tabletových počítačov, pretože ponúka dostatočne veľký, 9,7-inch displej s podporou viacerých dotykov – bez dotykového pera. Apple tiež prispôsobil svoje iOS a povzbudil vývojárov, aby si pre svoj iPad vytvorili nové skúsenosti. To všetko pomohlo priniesť tablety do hlavného prúdu a poskytlo spoločnosti Cupertino ďalšiu cestu na generovanie výnosov a rast na trhu.

6, Xiaomi vznikla (2010)

V apríli 2010 založil čínsky podnikateľ Lei Jun spoločnosť Xiaomi, ktorá sa v roku 2014 stala najväčšou spoločnosťou v oblasti smartfónov v Číne. Krátko po svojom počiatočnom raste na svojom domácom trhu vstúpila na Indiu a na ďalšie juhoázijské trhy a stala sa domácnosťou. Takisto sa zvýšila konkurencia Apple a Samsung, ktoré sa kedysi tešili získavaniu ziskov z rôznych trhov so smartfónmi. Okrem cenovo dostupných smartphonesSpoločnosť Xiaomi tiež priniesla svoje inteligentné domáce zariadenia, nositeľné odevy a celý rad produktov životného štýlu, ako sú tašky, oblečenie a obuv. Investovala tiež do rôznych startupov, aby rozšírila svoje portfólio produktov a vytvorila armádu ovplyvňovateľov, ktorú nazýva Mi Fans.

7, Navigácia Máp Google nekomplikovala dochádzanie do zamestnania (2010)

Aby spoločnosť Google ponúkala navigáciu s podrobnými pokynmi podľa podrobných pokynov, spustila aplikáciu Maps Navigation ako samostatnú aplikáciu. V USA bol uvedený na trh vo verzii beta v októbri 2009, na globálne trhy sa však rozšíril vstupom do Spojeného kráľovstva v apríli 2010. Spoločnosť Mountain View neskôr integrovala službu Navigácie Máp Google do aplikácie Mapy Google. Umožňovalo mobilným používateľom navigáciu na cestách bez potreby vyhradeného navigátora. Google tiež povzbudil tento zážitok pridaním podpory offline a navigácie pre rôzne miesta v nedávnej minulosti.

8, Uber odštartoval službu Hailing na báze aplikácií (2010)

Spoluzakladateľ StumbleUpon Garrett Camp a podnikateľ Travis Kalanick začali v máji 2010 – po založení spoločnosti v Ubergu – jazdeckej volaní. Spoločnosť začala svoju cestu v San Franciscu v Kalifornii, avšak rýchlo prekročila hranice USA a vstúpil do Paríža v decembri 2011. Uber zásadne prevratil spôsob práce taxislužieb v minulosti. Zároveň čelil kritike za narušenie trhu pre tradičných hráčov a nespravodlivé zaobchádzanie s vodičmi. Rast Uberu tiež priniesol určité bezpečnostné obavy pre jazdcov.

9, iPhone 4 dorazil ako skvelý kus dizajnu a techniky (2010)

Hoci Apple predstavil iPhone prvej generácie už v roku 2007, ktorý radikálne posunul trh smartphones, v júni 2010 priniesol iPhone 4 ako iPhone štvrtej generácie, ktorý priniesol mnoho zmien v rodine iPhone a stal sa referenčným modelom pre budúcnosť smartphones, IPhone 4 mal úplne nový dizajn, ktorý zahŕňal rám z nehrdzavejúcej ocele a sklenený poťah na prednej aj zadnej strane. Bol to tiež prvý iPhone, ktorý priniesol videohovory FaceTime, a tiež prvý vo svojej rodine zahŕňajúci prednú kameru pre selfies. IPhone bol uvedený na trh so systémom iOS 4 a aktualizované až do iOS 7,1,2, V iPhone sa objavil aj populárny problém „antennagate“ 4, predsa Apple pokúsil sa to napraviť ponúkaním nárazníkov. Stručne povedané, nebude to zlé, ak zavoláme iPhone 4 skorá inšpirácia pre moderné smartphones,

10. Netflix sa stal globálnym (2010)

Spoločnosť Netflix, ktorá začala svoju činnosť v oblasti predaja a prenájmu DVD poštou, posunula svoju stratégiu v roku 2007 zavedením online streamingu. Model streamingu spoločnosti bol spočiatku obmedzený na USA. V roku 2010 však rozšírila svoju činnosť v oblasti mediálneho vysielania a vstúpila do Kanady ako prvý trh mimo USA. Netflix v januári 2016 dosiahla viac ako 130 krajín vrátane Indie vrátane Indie. Okrem toho sa v súčasnosti zaraďuje medzi popredné mediálne prúdy a online produkciu. spoločnosti na celom svete.

11. Microsoft Kinect predstavil rozšírenie snímania pohybu (2010)

V novembri 2010 spoločnosť Microsoft predstavila Kinect ako vstupné zariadenie na snímanie pohybu. Pôvodne prišiel na konzolu Xbox 360, ale neskôr sa rozšíril na Windows Počítače a herná konzola Xbox One. Kinect bol jedným z prvých technologických vývojov, ktoré prinesli zážitok zo snímania pohybu bežným zákazníkom. Spoločnosť Sony v roku 2009 uviedla na trh svoj PlayStation Move, ktorý hráčom PlayStation predstavil pohybové hry. Na rozdiel od modelu Kinect, ktorý nevyžaduje žiadny ďalší hardvér na umožnenie snímania pohybu, vývoj spoločnosti Sony fungoval prostredníctvom vyhradených ovládačov hier. Spoločnosť Microsoft však v októbri 2017 ukončila používanie zariadení Kinect pre spotrebiteľov, hoci existuje pre vývojárov.

12. 4K sa objavilo ako nové rozlíšenie videa (2011)

Po rozlíšení HD a full-HD sa ako nové rozlíšenie videa pre masy objavil 4K aka Ultra HD alebo jednoducho nazývaný UHD. YouTube v roku 2010 začala podporovať nahrávanie 4 kB, zatiaľ čo divadlá začali premietať 4K filmy v roku 2011. Japonská spoločnosť Sharp taktiež v roku 2013 uviedla LC-70UD1U ako prvý na svete s certifikáciou THX 4K. Ceny televízorov 4K sa v posledných rokoch drasticky znížili. Správa o projekte Strategy Analytics ďalej uvádza, že do roku 2020 sa očakáva, že do roku 2020 bude mať viac ako polovica amerických domácností televízory s rozlíšením 4 000.

13. VR sa rozšíril v reálnom svete (2011)

Virtuálna realita alebo VR bola nová technológia na začiatku roka 2010. Uvedením prvého prototypu modelu Oculus Rift začiatkom roku 2011 však technologický svet pevne prijal VR a začal vytvárať spôsoby, ako ponúknuť stimulované zážitky. Spoločnosť Google v júni 2014 priniesla ultra-lacnú kartu Google Cardboard, ktorá nielen znížila ceny náhlavných súprav VR a priniesla svoje skúsenosti veľkým spotrebiteľom, ale tiež dôrazne vyzvala vývojárov, aby začali vytvárať nové aplikácie VR. V roku 2016 výrobca Androidu dodatočne vydal Daydream ako platformu určenú na vývoj VR. Facebook v marci 2014 tiež oznámila akvizíciu spoločnosti Oculus s cieľom rozšíriť svoju prítomnosť v priestore VR.

14. Twitch predstavená ako platforma na streamovanie videohier (2011)

Spustili sa internetoví podnikatelia Justin Kan a Emmett Shear Twitch ako platforma na živé vysielanie videohier, ktorá umožňuje hráčom živo vysielať svoje hry. Platforma, ktorá debutovala v júni 2011, prilákala Amazon v auguste 2014, ktorý uzavrel svoju akvizíciu na 970 miliónov dolárov (zhruba Rs. 6, 907 crores). Microsoft tiež vytvoril spôsob, ako uviesť na trh svoje Mixer a Google YouTube Hranie ako konkurenčné platformy pre živé vysielanie videohier. Twitch sa v súčasnosti zaraďuje medzi vedúce videostreamy vysielané naživo.

15. Steve Jobs opustil svet (2011)

Steve Jobs, ikonická tvár technologického sveta, ktorá bola spoluzakladateľkou Apple spolu so Stevom Wozniakom a Ronaldom Waynom v apríli 1976 zomrel v októbri 2011. Pracovné miesta trpeli rakovinou pankreasu od októbra 2013 a októbra 5, 2011, mal respiračnú aretáciu. Kultový podnikateľ odstúpil z funkcie Applegenerálny riaditeľ v auguste 2011 a povedal: „Vždy som hovoril, či niekedy príde deň, keď už nebudem môcť plniť svoje povinnosti a očakávania Apple's CEO, bol by som prvý, kto vám dá vedieť. Bohužiaľ, ten deň prišiel. “

16. Siri začal poskytovať virtuálnu pomoc masám (2011)

V októbri 2011 Apple odhalili iOS 11 spolu s integráciou Siri. Siri, ktorý je vedľajším produktom projektu vyvinutého Medzinárodným strediskom umelej inteligencie SRI, sa stal prvým moderným digitálnym virtuálnym asistentom na svete. Poskytovala nielen hlasovú pomoc, ale tiež vytvárala priestor, ktorý neskôr využil Amazon Alexa a Google Assistant, Dá sa spochybniť presnosť rozpoznávania hlasu prostredníctvom Siriho, ale je to skutočne prvý úspešný pomocník, ktorý nám umožnil hovoriť na našich telefónoch a nositeľkách počas cesty. Apple tiež rozšíril svoj dosah povolením podpory Siri prostredníctvom počítačov HomePod, AirPods a Mac.

17. iCloud sprístupnil integrovaný cloud computing veľkým spotrebiteľom (2011)

Apple Spoločnosť iCloud priniesla v októbri 2011 svoju internú ponuku cloudového úložiska pre mobilných a stolných používateľov. Nahradil sa iCloud AppleExistujúca služba MobileMe a poskytované cloud computing zákazníkom využívajúcim iPhone, iPad, Mac alebo Mac OS Windows zariadení. Bola to jedna z prvých platforiem založených na cloude určených pre masy. Prijatím iCloud tiež Apple- Spoločnosť Google získala nápad priniesť podobný zážitok prostredníctvom služby Disk Google, ktorá bola spustená v apríli 2012. iCloud aj Disk Google bezpochyby uľahčili náš život, pretože môžeme ukladať dôležité dokumenty, fotografie a videá do cloudového úložiska a synchronizovať je naprieč zariadeniami.

18. Zvedavosť NASA začala hľadať život na Marse (2011)

V novembri 2011 NASA spustila kuriozitu v rámci svojej misie Mars Science Laboratory (MSL). Vozidlo s veľkosťou auta bolo navrhnuté na preskúmanie marťanského podnebia a geológie a na pochopenie toho, či existujú priaznivé podmienky pre mikrobiálny život vo vnútri kráteru Gale na Marse. Považuje sa za základ pre plánovaný rover Mars 2020, ktorého cieľom je prenášať vedecké nástroje na hlbšie vstupenie na červenú planétu. Okrem toho je Rover Curiosity stále funkčný a pomáha astronómom nájsť nové fakty o Marse.

19. Android sa stal vedúcou platformou pre mobilné zariadenia (2011)

Začiatkom roka 2010 Apple a Microsoft boli jedným z popredných tvorcov operačných systémov pre smartfóny. Spoločnosť Google však v roku 2008 priniesla svoj operačný systém Android, ktorý pre prvých dvoch hráčov sťažil hospodársku súťaž. Android spočiatku nezískal veľa úspechov, hoci koncom roka 2011 začal priťahovať nových spotrebiteľov. Podľa spoločnosti IDC do tretieho štvrťroka 2012 zásielky smartphonov založené na platforme s jadrovým systémom Linux zachytili masívny, 75 percentný podiel na globálnom trhu so smartfónmi – dethroning Appleje iOS. Spoločnosť Google v posledných rokoch tiež rozšírila Android na inteligentné televízory, herné konzoly a nositeľné cez rôzne deriváty. Najnovšia verzia systému Android, ktorý je systémom Android 10, obsahuje funkcie, ako napríklad celosystémový tmavý režim a systém gest na celej obrazovke.

20. Google Play vstúpil do sveta digitálnej distribúcie (2012)

V marci 2012 spoločnosť Google premenovala svoj Android Market na Google Play. To bol prvý krok výrobcu Androidu k rozšíreniu jeho prítomnosti vo svete digitálnych služieb. Portfólio Google Play zahŕňalo oficiálny obchod s aplikáciami pre zariadenia Android, ako aj Knihy Google Play, Hry Google Play, Filmy a TV Google Play a Hudba Google Play. Spoločnosť tiež postupne rozšírila geografickú podporu každej zo služieb Google Play tak, aby bola v protiklade s podobnými vlastnosťami AppleiTunes a Microsoft Store. Obchod s aplikáciami, ktorý je k dispozícii pod značkou Google Play, okrem toho vedie svet obchodov s mobilnými aplikáciami 3,5 miliónov aplikácií zverejnených od roku 2017.

21. Facebook kúpil Instagram (2012)

Pôvodne uvedené na trh v roku 2010, Instagram sa objavil ako populárna platforma na zdieľanie fotografií, pričom v prvých dvoch mesiacoch bolo nahlásených jeden milión registrovaných používateľov. Tento rast priťahoval Facebook ktoré súhlasili so získaním platformy za $1 miliárd (zhruba Rs. 7, 124 crores) v apríli 2012. Dohoda s gigantom pre sociálne siete rozšírila dosah Instagram a pomohlo to zahrnúť funkcie, ako sú príbehy a komentáre, ktoré z neho urobili silného konkurenta proti Snapchat. Avšak, FacebookVlastníctvo prinieslo aj obavy týkajúce sa bezpečnosti údajov, pretože spoločnosť vedená Markom Zuckerbergom je neslávne známa tým, že vkladá užívateľské údaje, aby generovala príjmy od inzerentov.

22. Nadácia bitcoínov založená na podporu bitcoínov (2012)

Aj keď niektoré verzie digitálnych mien existovali už nejaký čas, na začiatku roka 2010 sa Bitcoin stal najobľúbenejšou digitálnou menou. Keďže v prvých rokoch sa uskutočnili niektoré nezákonné transakcie, nadácia Bitcoin Foundation bola založená v septembri 2012. Cieľom neziskovej organizácie bolo obnoviť povesť bitcoínu a podporovať jeho rozvoj a zavádzanie. V júli 2015 však široký člen Olivier Janssens vyjadril svoje znepokojenie nad krátkodobou platobnou neschopnosťou organizácie.

23. Docker priniesol kontajnerizáciu do sveta softvéru (2013)

V marci 2013 priniesol odborník v oblasti IT Solomon Hykes spoločnosť Docker ako modernú platformu na dodávku softvéru v balíkoch – bežne nazývaných kontajnery. Toto prinieslo kontajnerizáciu softvérových balíkov a pomohlo poskytnúť flexibilitu na spúšťanie aplikácií na rôznych miestach, napríklad v priestoroch alebo v cloude. Spoločnosti ako Red Hat, Microsoft a IBM sa spojili so spoločnosťou Docker s cieľom používať softvér navrhnutý na umiestnenie kontajnerov s názvom Docker Engine. Spoločnosť Microsoft začiatkom tohto roka tiež oznámila, že je pripravená priniesť dokovačku Windows na zaistenie prenosnosti doku prostredníctvom Windows Subsystém pre Linux (WSL).

24. Vydané aplikácie Google Hangouts na uľahčenie videorozhovoru pre mobilných používateľov (2013)

Spoločnosť Google v roku 2013 spustila službu Hangouts ako svoje riešenie pre videorozhovory. Aplikácia Hangouts, ktorá bola pôvodne dostupná ako funkcia Google+, sa stala samostatným produktom v máji 2013. Pomohla umožniť videokonferencie pre podniky a poskytla natívny komunikačný nástroj pre mobilných používateľov. Pred stretnutím Google ponúka spoločnosť Mountain View samostatné riešenia na zasielanie správ, ako sú Google Talk, Google+ Messengera Hangouts ako funkcia v službe Google+. Aplikácia Hangouts je k dispozícii vopred na zariadeniach s Androidom, zatiaľ čo používatelia stolných počítačov majú prístup na web. Spoločnosť Google sa v poslednom čase začala sťahovať z hangoutov a zameriavala sa na svoje aplikácie Správy a Duo. Nedávno tiež oznámila zastavenie svojej spotrebiteľskej verzie v júni 2020.

25. Google Cast umožnil plynulé odovzdávanie mediálneho obsahu (2013)

V júli 2013 spoločnosť Google Cast debutovala ako proprietárny protokol, ktorý umožňuje prenášanie mediálneho obsahu z mobilných zariadení a prehliadača Chrome. Protokol bol prvýkrát poskytnutý v prehrávači Chromecast prvej generácie Google. V súčasnosti je však k dispozícii v celej rade inteligentných televízorov, reproduktorov a set-top boxov, čo umožňuje ľahkú voľbu prenášania zvuku, videa a fotografií z kompatibilných mobilných zariadení a osobných počítačov. Technológia Google Cast tiež ponúka pohodlie zrkadlenia obsahu z okna prehliadača Google Chrome bežiaceho na osobnom počítači. Prítomnosť tlačidla prenášania ďalej umožňuje mobilným používateľom streamovať videá na veľkej obrazovke priamo z internetu YouTube alebo Netflix k dispozícii na ich smartphones,

26. Slack sa stal komunikačnou platformou pre organizácie (2013)

Spoluzakladateľ spoločnosti Flickr Stewart Butterfield založil spoločnosť Slack Technologies v auguste 2013 partnerstvom s Ericom Costellom, Cal Hendersonom a Sergueim Mourachovom. Uvedenie do prevádzky prinieslo Slackovi ako cloudový komunikačný nástroj pre organizácie. Ponúkalo funkciu internetového relé (IRC), ako sú kanály, súkromné ​​skupiny a podpora priameho zasielania správ. Medzi inými sú aj integrácie s rôznymi službami a platformami tretích strán, ako sú napríklad Disk Google, Trello a Dropbox. Spoločnosť Microsoft v marci 2017 priniesla spoločnosti Teams svoju odpoveď spoločnosti Slack – mesiace po pokuse získať spoločnosť Slack Technologies. Od novembra majú tímy 20 miliónov aktívnych používateľov denne – v októbri bolo nahlásených viac ako 12 miliónov aktívnych používateľov služby Slack.

27. 64-bitové aplikácie sa stali novou normou pre mobilné zariadenia (2013)

V septembri 2013 Apple vydané iOS 7 ktoré priniesli podporu 64-bitovým aplikáciám. Debut iOS sa uskutočnil popri iPhone 5s, ktoré obsahovali ARMv8-A Apple A7 SoC na podporu 64-bitovej výpočtovej techniky. Nasledoval Google Appleje ťah a priniesol Android 5,0 Lízatko v novembri 2014 s podporou 64-bitovej architektúry. Apple v roku 2017 tiež vydal systém iOS 11, ktorý úplne vyradil 32-bitové aplikácie a priniesol podporu iba pre 64-bitové aplikácie. Spoločnosť Google tiež oznámila svoje plány presunúť celý ekosystém Android na 64-bitovú štruktúru do roku 2021. S rastom 64-bitovej podpory sa naše systémy stali schopné ukladať a spracovávať viac údajov – v konečnom dôsledku prinášajú lepšie výsledky.

28. Facebook získal WhatsApp na rozšírenie svojej prítomnosti (2014)

Facebook, vo februári 2014, oznámili akvizíciu WhatsApp za neuveriteľných 19 dolárov.3 miliárd (zhruba Rs. 1, 37 400 crores). Cieľom dohody bolo rozšíriť ju FacebookProduktové portfólio a podporuje rast aplikácie okamžitých správ, ktorá bola uvedená na trh v januári 2009. Čoskoro po akvizícii sa WhatsApp stala najobľúbenejšou platformou na odosielanie správ na svete s viac ako 600 miliónmi používateľov. Pridali tiež funkcie, ako je šifrovanie typu end-to-end, platby a Facebookbranding v nedávnej minulosti. Aplikácia skončila 1,5 miliárd používateľov po celom svete s viac ako 400 miliónmi používateľov v Indii.

29. Apple Vydanie systému HomeKit na podporu trhu zariadení inteligentných domácností (2014)

V septembri 2014 Apple predstavil systém HomeKit ako svoj softvérový rámec, ktorý má pomôcť výrobcom a vývojárom zariadení vytvárať nové zážitky z inteligentných domov. HomeKit bol vydaný spolu s iOS 8 a macOS Mojave a bol navrhnutý pre zariadenia založené na AppleProgram MFi. Pôvodne však vyžadovalo, aby zariadenia internetu vecí mali šifrovací proces Apple zmenila túto požiadavku pridaním podpory pre overovanie softvéru. Amazon nasledoval Apple a priniesol Alexa Skills Kit spolu s rozhraním API Smart Home Skill. Spoločnosť Google v apríli 2017 priniesla aj súpravu na vývoj softvéru (SDK), ktorá vývojárom tretích strán umožňuje vývoj nového hardvéru Google Assistant podpora. To všetko rozšírilo trh inteligentných domácich zariadení. Spoločnosti ako Xiaomi a Philips tiež priniesli nové inteligentné zariadenia s HomeKit, Google Assistanta Alexa podporujú rozšírenie priestoru internetu vecí.

30. Začal sa program Make in India pre miestnu výrobu technológií (2014)

Dňa 25. septembra 2014 indická vláda zahájila program Make in India, ktorý pokrýva 25 rôznych sektorov. Cieľom programu bolo zvýšiť priame zahraničné investície (PZI) v rôznych odvetviach krajiny. Doteraz pritiahla rôzne technologické spoločnosti, aby založili svoje miestne zariadenia v Indii. Podobne subjekty ako Foxconn a Wistron otvorili svoje továrne v krajine, aby začali vyrábať výrobky spoločností, ako sú Apple a Xiaomi lokálne. Program však doposiaľ umožňuje výrobcom zostavovať svoje ponuky prostredníctvom domácich zariadení, zatiaľ čo v krajine ešte musia úplne vyrábať technologické výrobky.

31. Hoverboard sa dostal globálne do ulíc (2014)

Samovyvažovacie skútre alebo tzv. Hoverboardy boli spočiatku iba súčasťou populárnej kultúry. V októbri 2014 však americký vynálezca Greg Henderson demonštroval prvý prototyp hoverboardu pracujúceho na princípe magnetickej levitácie. Podnikateľ Shane Chen vo februári 2013 podal patent na zariadenie, ktoré zodpovedá tomu, čo v súčasnosti vidíme ako komerčne dostupnú hoverboard. V roku 2015 začali viacerí výrobcovia vyrábať hoverboardy na základe skorého patentu v Číne. Spoločnosti ako Razor, Segway a Swagtron patria medzi populárnych výrobcov hoverboardov na svetových trhoch.

32. Amazon Echo prišla, aby sa inteligentné reproduktory ovládané hlasom stali skutočnosťou (2014)

Amazon, v novembri 2014, predstavil Echo prvej generácie s integráciou Alexa. To bol snáď prvý hlasom ovládaný inteligentný reproduktor určený pre masy. Echo bol navrhnutý tak, aby umožňoval prehrávanie hudby prostredníctvom služieb streamovania médií, ako aj zostavoval zoznamy úloh a nastavoval alarmy. Príchod Amazon Reproduktor Echo vytvoril zvlnenie efektu pre trh inteligentných domácich zariadení. Jej úspech nejakým spôsobom povzbudil spoločnosť Google, aby priviedla domáce reproduktory spoločnosti Google, ktoré sa nedávno premenovali na zariadenia Google Nest. Apple taktiež sa pustil na trh inteligentných reproduktorov so svojím HomePod napájaným Siri.

33. Samostatne riadené vozidlá opustili vývojovú fázu a začali biť na cesty (2014)

Na automobilovom trhu však existovala koncepcia autonómneho alebo autonómneho vozidla minimálne od 80. rokov 20. storočia. V roku 2010 sme však videli obrovské rozšírenie vozidiel s vlastným pohonom a autonómnych vozidiel. SAE International uverejnila v roku 2014 klasifikačný systém založený na šiestich rôznych úrovniach – od plne manuálnych až po plne automatizované systémy. Spoločnosť Google Waymo v roku 2017 začala testovať aj vozidlá bez vodiča bez bezpečnostného vodiča na pozícii vodiča. Spoločnosť Tesla, spoločnosť pod vedením podnikateľa Elona Muska, priniesla aj niekoľko vylepšení do svojich systémov riadenia motorových vozidiel. Tradiční automobiloví hráči ako General Motors, Ford a Volkswagen začali v nedávnej minulosti propagovať svoj vývoj smerom k autonómnym vozidlám.

34. Apple Watch revolučný trh smartwatches (2015)

V apríli 2015 Apple odhalil Apple Watch ako jeho inteligentné hodinky. Apple Watch zachoval trend spoločnosti uviesť na trh prvý, ale najpríťažlivejší hardvér na svete. Do závodu vstúpil pomerne krátko po spoločnosti Samsung Galaxy Gear, Sony SmartWatch 2a Pebble sa pokúsili ovplyvniť spotrebiteľov, aby začali nosiť inteligentné hodinky. Avšak, ApplePonuka sa v porovnaní s konkurenciou nejako podarila a hneď po svojom debute v roku 2015 sa objavila ako najpredávanejšie nositeľné zariadenie. Podľa správy Canalys, Apple Watch podarilo zasiahnuť 4,2 miliónov dodávok v druhom štvrťroku 2015, čím prekonali inteligentné hodinky predávané spoločnosťami Fitbit, Xiaomi a Samsung.

35. Windows 10 vydaný spoločnosťou Microsoft ako najnovší operačný systém (2015)

Microsoft vydal Windows 10 v júli 2015 ako jeho nástupca Windows 8,1, Nový operačný systém bol zameraný na zlepšenie práce s počítačom poskytovaním rôznych optimalizácií. Windows 10 tiež priniesol podporu univerzálnym aplikáciám založeným na Universal Windows Platforma (UWP), ktorá umožňuje kompatibilitu medzi zariadeniami, ako sú počítače, tablety a herné konzoly. Ďalej nové Windows Platforma bola navrhnutá tak, aby poskytovala optimalizovanú skúsenosť so zariadeniami s dotykovou obrazovkou a podporou 2-in-1 Počítače natívne. Zahŕňalo tiež stolný prehľadávač Microsoft Edge a podporu rozpoznávania odtlačkov prstov a rozpoznávania tváre prostredníctvom integrovaného Windows Ahoj. Najnovšie vydanie v Windows 10 je verzia 1909 (10.0.18363.535), ktorá bola vydaná začiatkom tohto mesiaca.

36. Facebook povolené živé vysielanie videa pre všetkých (2015)

S cieľom čeliť Meerkat a TwitterPeriscope, Facebook v auguste 2015 začala svoju vlastnú funkciu streamovania živého videa, ktorá bola spočiatku obmedzená na ľudí používajúcich aplikáciu Mentions. Spoločnosť však v januári 2016 rozšírila podporu prenosu živého videa na všetkých používateľov prostredníctvom funkcie s názvom Facebook Žiť. Umožnilo veľkému počtu užívateľov internetu sledovať živé prenosy udalostí pomocou svojich mobilných zariadení. V polovici roku 2010 sa objavila aj určitá kritika živých prúdov, keď ľudia prežili zločiny Facebook Live a Periscope.

37. Projekt Google AMP debutovaný ako „formát prvého používateľa pre webový obsah“ (2015)

V októbri 2015 spoločnosť Google spustila projekt AMP s cieľom poskytovať lepšie výsledky vyhľadávania na mobilných zariadeniach. Tento projekt priniesol rámec AMP (Accelerated Mobile Pages), ktorý spoločnosti Google umožňuje poskytovať verziu webových stránok vo vyrovnávacej pamäti vo výsledkoch mobilného vyhľadávania. Bola spustená v spolupráci s vydavateľmi správ a technologickými spoločnosťami, ako sú napr Twitter, Pinterest, LinkedIn a WordPress v rámci iniciatívy Digital News Initiative (DNI). Spoločnosť Microsoft však v roku 2016 oznámila aj podporu AMP v jej aplikáciách Bing. Google tvrdí, že stránky AMP sa vo svojom vyhľadávacom nástroji načítali za menej ako jednu sekundu a používajú desaťkrát menej údajov ako ekvivalentné stránky bez AMP. V roku 2019 spoločnosť priniesla aj novú časť AMP Email v rámci AMP na podporu povoľovania komponentov AMP pre odosielateľov e-mailov. Nový krok vôbec pomohol spoločnosti Google udržať si vedúce postavenie vo svete vyhľadávania na webe a prinútil správcov webu, aby nasledovali dané pokyny a pokračovali v prijímaní návštevnosti od mobilných používateľov.

38. Abeceda sa stala materskou spoločnosťou spoločnosti Google (2015)

Rok 2015 bol pre spoločnosť Google historický, keďže spoločnosť AMP sa v októbri reštrukturalizovala a spoločnosť Alphabet získala novú materskú spoločnosť. Zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin až donedávna vykonávali výkonné funkcie v abecednom poradí. Začiatkom tohto mesiaca však úlohu generálneho riaditeľa dostal Sundar Pichai, výkonný riaditeľ z Indie, ktorý už vedie spoločnosť Google. Tento krok od strany Page a Brina ich oficiálne oddelili od spoločnosti Google, aj keď obidve budú aj naďalej dôležitou súčasťou rady abecedy. Okrem spoločnosti Google zahŕňa Alphabet okrem iného aj firmy ako X Development, Calico, Nest, Verily a Fiber.

39. Microsoft HoloLens uvedený na trh, aby priniesol skúsenosti s MR (2015)

Spoločnosť Microsoft predstavila v roku 2015 spoločnosť HoloLens ako náhlavnú súpravu na podporu technológie zmiešanej reality (MR). Zariadenie bolo založené na Windows Platforma zmiešanej reality podporovaná Windows 10. Prvá generácia vývojovej edície HoloLens bola spustená v marci 2016. Microsoft tiež v októbri oznámil globálnu expanziu náhlavnej súpravy a sprístupnil ju na trhoch ako Austrália, Írsko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo na predbežné objednávky. V decembri 2017 predstavila spoločnosť Magic Leap One, ktorá bola založená na Floride, ako odpoveď na prvú verziu náhlavnej súpravy HoloLens odhalenú verziu Magic Leap One. Spoločnosť Microsoft však túto skúsenosť vylepšila odhalením modelu HoloLens 2 vo februári tohto roku s rôznymi optimalizáciami na úrovni hardvéru a cenovou značkou $3500 (zhruba Rs. 2, 49500).

40. Jio začal svoju činnosť s cieľom narušiť indický telekomunikačný sektor (2015)

Reliance Jio, telekomunikačné rameno indického konglomerátu Reliance Industries Limited (RIL), soft začalo svoju činnosť v Indii v decembri 2015. Telco pôvodne začalo svoju sieť v beta testovacej fáze pre partnerov a zamestnancov, hoci verejne bola sprístupnená v septembri 2016. Krátko po svojom uvedení na trh Jio narušila telekomunikačný sektor v Indii tým, že zákazníkom ponúkla ultra-dostupný prístup k údajom. V septembri 2019 rozšírila telco svoju prítomnosť zavedením služby FTTH (opt-to-the-home) s názvom Jio Fiber. Taktiež oznámila 10-ročné partnerstvo so spoločnosťou Microsoft pri budovaní dátových centier v Indii založených na cloudových technológiách Azure.

41. Spoločnosť Drones sa stala produktom hromadného trhu, keď spoločnosť DJI uviedla na trh prvý model (2015)

Pred rokom 2010 sa bezpilotné lietadlá používali hlavne v obrane a boli dostupné ako obrovské bezpilotné vzdušné prostriedky (UAV). S rastom bezdrôtových technológií a rôznymi vylepšeniami na trhu s batériami sa však trh s dronmi objavil špeciálne pre civilistov. Začiatkom roku 2010 niekoľko čínskych spoločností uviedlo na trh svoje malé bezpilotné lietadlá. Do závodu sa zapojil aj DJI so sídlom v Shenzhene uvedením prvého modelu s názvom DJI S800 v roku 2015. Spoločnosť umožnila leteckú fotografiu prostredníctvom svojich dronov, ktoré sa používajú na celom svete. DJI Mavic 2 Pro a Mavic 2 Zoom patrí medzi najnovšie prenosné bezpilotné lietadlá. Čínsky subjekt tiež nedávno oznámil svoje plány na stavbu bezpilotných lietadiel v Kalifornii, aby sa zaoberali bezpečnostnými obavami americkej vlády.

42. Demokratické digitálne platby v Indii (Unified Payments Interface, UPI) (2016)

Národná platobná spoločnosť v Indii (NPCI) v apríli 2016 uviedla Unified Payments Interface (UPI) ako systém zúčtovania platieb v reálnom čase. Účelom tohto rozhrania bolo ponúknuť bezproblémové medzibankové transakcie a je regulované Indickou rezervnou bankou (RBI). Obchodníci ho bežne prijímajú a podporujú ho množstvo mobilných aplikácií v krajine. Spotrebitelia, ktorí sa už zaregistrujú s identifikátorom UPI, musia na vykonanie transakcie naskenovať QR kód. Od novembra vzrástli transakcie UPI o šesť percent a dosiahli míľnik 10,22 miliárd. Google Pay a Paytm patria medzi kľúčové súkromné ​​platformy, ktoré v krátkom období troch rokov povzbudia transakcie UPI.

43. TikTok priniesol závislosť na videu na svetových trhoch (2017)

Populárna aplikácia na zdieľanie videa TikTok, ktorá bola pôvodne uvedená na trh v Číne v septembri 2016, debutovala na svetových trhoch v septembri 2017. Táto aplikácia, ktorú vlastní spoločnosť ByteDance, ponúka používateľom v počiatočnom štádiu funkcie, ako je synchronizácia pier a prehrávanie videa v slučke. Patrí už medzi najsťahovanejšie aplikácie na celom svete. Podľa Sensor Tower je aplikácia TikTok dokonca zastaraná Facebookvlastnená Instagram with over 1,5 billion downloads. It faced public reproval over objectionable content. Its parent company also recently started looking to set up a global headquarters outside China to assuage US regulators and lawmakers over their growing data concerns.

44. Windows Phone departed the smartphone market — finally  (2017)

In October 2017, Joe Belfiore, Microsoft's corporate vice president of experiences and devices division, revealed that the company would no longer develop new features or hardware for Windows Phone platform. That was an anticipated end for Windows Phone, the platform that was once counted among the popular mobile operating systems. The Redmond company did transform the experience from Windows Phone to Windows 10 Mobile in 2015. Nonetheless, it failed to influence developers and outshine the success of Android. Microsoft recently ended support for Windows 10 Mobile and encouraged its users to migrate to iOS or Android devices.

45. Facial recognition debuted on smartphones (2017)

Apple unveiled the iPhone X as its tenth-generation iPhone model in November 2017. Though there were many new features in the iPhone X, its Face ID support that was based on TrueDepth Camera system made it a remarkable device in the history of smartphones, The proprietary technology ditched fingerprint recognition in the iPhone family and provided a reference model to other smartphone makers to bring similar facial recognition to their devices. Companies such as Google and Xiaomi took references from Face ID to facial recognition on their recent smartphones, Other players are likely to make similar moves in the coming future.

46. Facebook-Cambridge Analytica data breach shook the tech world (2018)

In March 2018, Facebook announced the suspension of data analytics firm Cambridge Analytica's access to its platform. The social networking giant claimed that it had taken the move after learning that it failed to delete user data captured inappropriately by the Britain-based company during Donald Trump's presidential campaign. The data harvesting was first reported by The Guardian journalist Harry Davies in December 2015. However, Facebook didn't provide any clarity on the earlier reporting. The data scandal embroiled a controversy over Facebook's access to share user data with third parties — without requiring any consent of its users.

47. GDPR to ensure protection and privacy of citizens' data (2018)

The General Data Protection Regulation (GDPR) came into effect as a regulation in EU law on May 25, 2018. It is applicable to individual citizens of the European Union (EU) and European Economic Area (EEA) and is aimed to bring data protection and new privacy standards. Many technology companies that operate in EU and EEA regions updated their data policies to adopt the new privacy standards. The US state of California in June 2018 also passed the California Consumer Privacy Act that grants similar transparency and controlling rights for individuals in California. Earlier this month, the Indian government also tabled the Personal Data Protection Bill 2019 that is also aimed to provide protection of personal data and proposes the setting up of a Data Protection Authority of India. It is, however, facing criticism for not defining the scope of the legal move and granting the centre the power to exempt any agencies from the bill.

48. Microsoft xCloud debuted to offer cloud gaming to the mainstream (2018)

Microsoft, in October 2018, unveiled Project xCloud as its cloud gaming platform. Originally teased at E3 2018, the new platform was demonstrated in March 2019 and reached the first preview version in November. The company is set to use its Azure cloud computing centres hosted in 140 countries to provide gaming to the masses. It works with phones and can enable controls through Xbox or PlayStation's DualShock controller. Google also transformed its Project Stream in March this year and announced Stadia as its offering to take on xCloud.

49. Samsung Galaxy Fold debuted as the first major foldable smartphone (2019)

Samsung in February this year unveiled the Galaxy Fold with a flexible display that can transform the phone into a tablet. There is a hinge that helps folding the Samsung Galaxy Fold into half. Samsung has also provided its custom UI on top of Android 9 Pie to bring new experiences to the users. It's not wrong if we say the Samsung Galaxy Fold is the world's first foldable smartphone available to global consumers as Huawei did launch its Mate X to compete against the Galaxy Fold but is yet to bring it to the worldwide markets. Months ahead of the Galaxy Fold debut, Chinese startup Royole in November last year showcased the Royole Flexpai that it claims as the world's first foldable phone, but it's currently limited to China. That being said, the Galaxy Fold faced criticism initially for its fragile design that Samsung had claimed to have fixed to some extent.

50. ISRO launched Chandrayaan-2 to study lunar geology (2019)

In July this year, the Indian Space Research Organisation (ISRO) launched the anticipated Chandrayaan-2 mission with an aim to study the variations in lunar surface composition and examine the distribution of lunar water. The second lunar exploration mission by the space agency was launched through a GSLV Mark III vehicle and included an orbiter, Vikram lander, and Pragyan rover. Although the spacecraft reached the moon's orbit on August 20, the lander deviated from its planned trajectory and had lost communication. NASA released images of the impact site where the crash of the lunar lander purportedly took place before approaching the moon's surface. Moreover, ISRO claimed that its own orbiter located the crashed lander on the lunar surface, though it's yet to provide further details.

20 Iconic Smartphones of the Decade Past

Social Media Platforms That Thrived (or Died) in the Decade Past

10 Mobile Games That Made a Mark in the Decade Past

Table of Contents