5 zlé návyky, ktoré môžu poškodiť vaše webové stránky WordPress

Keď vytvoríte webovú stránku WordPress, otvoríte celý svet možností. To je dobrá a zlá vec.

Vstavané vybavenie a možnosť rozšírenia funkčnosti iba niekoľkými kliknutiami uľahčia majiteľom stránok. Striebornou podšívkou je to, že nám to umožňuje robiť viac pri menšom rozpočte, ako sme si mysleli, že je to možné. Môže nás však tiež znecitlivieť falošným pocitom bezpečia.

Výsledkom je, že môžeme ohroziť naše webové stránky bez toho, aby sme si ich plne uvedomili. Koniec koncov, WordPress nie je CMS set-it-and-forget-it. Naopak, od nás sa vyžaduje, aby sme rozvíjali osvedčené postupy a neustále ostražitosť.

Tu je päť zlých návykov, ktoré, hoci sú v úmysle nevinné, môžu do vašej inštalácie WordPress priniesť nechcené dráma. Zaoberieme sa tým, čo sa môže pokaziť, a poskytneme jednoduché riešenia, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa budúcim problémom.

Ponecháva nepoužívané doplnky nainštalované

Je to celkom bežná prax. Hľadali sme úložisko doplnkov WordPress a našli sme niečo zaujímavé. Nainštalujeme ho a plánujeme zistiť, čo dokáže. Možno sa však nehodí dobre, alebo sme to nikdy neskúšali. Stále tam sedí.

Udržiavanie nevyužitých doplnkov môže byť drahé. Z hľadiska bezpečnosti to môže byť nebezpečné. Zraniteľná časť kódu by mohla viesť k inštalácii škodlivého softvéru na váš server. To by mohlo spôsobiť nevyčísliteľné poškodenie vašich stránok.

Nešťastnou pravdou je, že nie všetky doplnky sú dobre napísané alebo udržiavané. Niektorí ich autori dokonca opustili. Ak sa ukáže, že ste nešťastní osoba, ktorá má jeden z týchto doplnkov nainštalovaný, ste terčom.

Okrem toho, čím viac doplnkov máte nainštalovaných, tým ťažšie bude opraviť všetky vzniknuté chyby. Neporiadok slúži iba na skomplikovanie procesu.

Riešenie

Je v poriadku inštalovať doplnky a otestovať ich (pokiaľ možno na mieste prípravy). Zvyknite si však odstrániť nežiaduce doplnky, a to aj tie, ktoré na vašom webe momentálne nie sú aktívne. Rutinne prehľadajte svoj backend WordPress a vyhľadajte položky, ktoré nepotrebujete.

Za predpokladu, že je váš web bezpečný

Bezpečnosť je oblasťou, v ktorej mnohí z nás majú tendenciu mať slepé uličky. Nie je to tak, že by sme to úplne ignorovali. Ale je ľahké sa stať laxným.

Môže k tomu dôjsť z rôznych dôvodov. Ak váš web nebol napadnutý hackermi (pokiaľ o tom neviete), môžete si myslieť, že je všetko v poriadku. Alebo sa váš webový hostiteľ môže pochváliť tým, že je to najbezpečnejšia platforma na Zemi. Alebo ste možno urobili niekoľko minimálnych krokov a máte pocit, že to stačí.

Nech už je dôvod akýkoľvek, často sme reaktívnejší ako aktívnejší. To znamená učiť sa naše hodiny tvrdo, potom, čo sa už stalo niečo zlé.

Riešenie

Nikdy nepredpokladajte, že váš web je úplne bezpečný. Len si pomyslite, že niektoré z najmodernejších systémov na svete boli napadnuté hackermi. Ich webová stránka je na porovnanie pre škodlivého hráča ľahkou voľbou.

Berte bezpečnosť vážne na všetkých úrovniach. Používajte silné heslá, použite bránu firewall alebo bezpečnostný doplnok a uistite sa, že je vaša inštalácia aktuálna. Nezastaví to všetky potenciálne útoky, ale môže narušiť základné veci.

Mačka spí pri počítači.

Nechajte platnosť komerčných licencií

Iste, existuje veľa bezplatných doplnkov a tém WordPress. Sú však prípady, keď komerčný softvér dáva väčší zmysel. Môže byť vhodnejšia pre vaše potreby alebo ponúkať výkonnejšie funkcie. Podpora komerčných tried je vždy vítaná, pokiaľ ide o kritické nástroje.

Tieto položky však majú často trvalý finančný záväzok, pretože jednorazové nákupy sa stávajú zriedkavými. Väčšina doplnkov a tém, ktoré sú komerčne dostupné pre WordPress, zvyčajne vyžaduje každoročné obnovenie licencie.

Tieto opakujúce sa náklady pomáhajú vývojárovi poskytovať podporu, pridávať nové funkcie a opravovať chyby. To znamená, že softvér sa bude naďalej aktívne vyvíjať, z čoho budú mať úžitok všetci.

Stále ma však prekvapuje, ako často vidím webové stránky, ktoré používajú softvér s uplynutými licenciami. Môže to byť nočná mora z hľadiska bezpečnosti a funkčnosti. Po vydaní nových verzií programu WordPress sa niečo stane zraniteľným alebo úplne zlomeným.

Riešenie

Pred zakúpením doplnku alebo motívu urobte nejaký prieskum. Zistite, aké budú budúce náklady a či sú zvládnuteľné. Rovnako dôležité je informovať zákazníkov o týchto licenciách! Platnosť licencie veľmi často vyprší jednoducho preto, že ju klient nepozná.

Muž pri pohľade cez jeho peňaženku.

Použitie viacerých doplnkov na rovnaký účel

Ďalšou potenciálnou komplikáciou, že sa stanete „kolektorom doplnkov“, je prekrývanie funkcií. Vďaka tomu môže byť váš web úspešný vo výkone. Ak používate zbytočný kód, má to dôvod, že má negatívny vplyv na rýchlosť stránky. A môže to tiež spôsobiť konflikty funkčnosti, pretože viac bitov kódu bojuje o to isté miesto.

Tento konkrétny problém je často problémom, ktorý si vyžaduje zdvihnutie hlavy. Napríklad môžete začať pomocou doplnku robiť všetko ako Jetpack. Po chvíli môžete hľadať ďalšie špecializované doplnky, niektoré s funkciami, ktoré sa prekrývajú s vyššie uvedeným nožom švajčiarskej armády WordPress.

To by sa však mohlo doslova týkať akejkoľvek kategórie doplnkov. Kontaktné formuláre, bezpečnosť, elektronický obchod, SEO: pre každého je veľa možností. Zhromaždite dostatok týchto doplnkov a časom budú niektoré hliadkovať rovnaké územie.

Riešenie

Ak je to možné, vyberte si definitívnu cestu pre funkcie, ktoré potrebujete v konkrétnej kategórii. Nájdite doplnok, ktorý dokáže vykonať takmer všetko, čo chcete, alebo dať dohromady nejaké špecializované položky.

To je miesto, kde doplnok s vlastným ekosystémom, napríklad WooCommerce, uľahčuje život. Prostredníctvom mnohých rozšírení môžete pridávať iba funkcie, ktoré skutočne potrebujete, čím sa vyhnete prekrývaniu.

Veľa hodín.

Nenechávajte si osobné zálohy

Udržiavanie zálohy dôležitých súborov je osvedčený postup, ktorý ďaleko presahuje WordPress. Nie každý však premýšľa o rizikách spojených s tým, že nebude mať neustále k dispozícii kópiu vašich webových stránok.

Je rozumné predpokladať, že váš poskytovateľ webhostingu zálohuje vaše webové stránky (súbory a databázy) každý deň a zodpovední áno. To môže byť záchranca. Myslím, ak sa niečo pokazí.

Ako ma skúsenosť naučila, nemôžete sa na túto povinnosť spoliehať iba na druhých. Chybne naprogramovaná chyba vás môže nechať v zlej situácii, ak by sa to najhoršie stalo. Nedostatok kritických súborov by mohol znamenať vyplnenie mnohých medzier alebo začatie od nuly.

Riešenie

Existuje niekoľko spôsobov, ako zálohovať webovú stránku WordPress. Najjednoduchšou a najpriamejšou metódou je použitie záložného doplnku. Existuje tiež množstvo služieb tretích strán, ako napríklad ManageWP, InfiniteWP alebo Jetpack, ktoré ponúkajú podobné funkcie.

Nech si vyberiete čokoľvek, kópiu svojich stránok si uschovajte niekde inde, ako váš webový hostiteľ. Môže to byť služba úložiska v cloude alebo dokonca váš miestny počítač. Týmto spôsobom budete mať vždy prístup, len pre prípad.

Zlomený pevný disk

WordPress vyžaduje TLC

Dlho po vzrušení zo spustenia vašich webových stránok si WordPress stále vyžaduje veľkú pozornosť. Dobrá správa je, že aj keď existujú nejaké potenciálne úskalia, nezaberie veľa úsilia, aby sa všetko spustilo hladko.

Tým, že pochopíte, čo máte nainštalované a vykonávate bežnú údržbu, môžete sa často vyhnúť najzávažnejším typom problémov.

Nie ste si istí, či ste na túto výzvu? Začnite s niečím jednoduchým, ako je nastavenie týždenného pripomenutia na aktualizáciu inštalácie. Odtiaľ nastavte mesačné pripomenutie, ktoré vás vyzve na vykonanie inventára doplnkov a zabezpečenia.

Postupujte podľa tohto plánu a veľmi skoro bude váš web v najlepšej podobe.