5 Z├íkladn├ę sp├┤soby, ako zaisti┼ą bezpe─Źnos┼ą n├ízvu va┼íej dom├ęny a …

V ─Źoraz nepriate─żskej┼íom prostred├ş online, kde sa hackeri, podvodn├şci a spammeri sna┼żia z├şska┼ą pr├şstup k citliv├Żm obchodn├Żm inform├íci├ím, musia ved├║ci predstavitelia spolo─Źnost├ş bra┼ą svoju strat├ęgiu v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti v├í┼żne a roz┼í├şri┼ą ju, aby chr├ínili svoje z├íujmy. dom├ęnov├ę men├í s extr├ęmnym ├║myslom. Rovnako ako v┼íetky ostatn├ę ├║daje spolo─Źnosti, aj va┼íe dom├ęnov├ę meno je pre hackerov a podvodn├şkov potenci├ílnym vstupom na z├şskanie pr├şstupu k v├í┼ímu syst├ęmu, extrahovanie inform├íci├ş a ich pou┼żitie na vydieranie alebo na predaj najvy┼í┼íiemu z├íujemcovi. Je samozrejm├ę, ┼że toto je nie─Źo, ─Źo m├┤┼że z dlhodob├ęho h─żadiska zni─Źi┼ą poves┼ą va┼íej zna─Źky.

Z tohto d├┤vodu je d├┤le┼żit├ę od za─Źiatku uprednost┼łova┼ą bezpe─Źnos┼ą n├ízvov dom├ęn a vyu┼ż├şva┼ą spr├ívne bezpe─Źnostn├ę opatrenia a rie┼íenia na zabezpe─Źenie dlhodobej bezpe─Źnosti dom├ęn proti vyv├şjaj├║cim sa online trendom. Z tohto d├┤vodu si pozrime p├Ą┼ą z├íkladn├Żch sp├┤sobov, ako zabezpe─Źi┼ą n├ízov dom├ęny v bezpe─Ź├ş.

N├íjdite d├┤veryhodn├ęho registr├ítora

Zabezpe─Źenie dom├ęny za─Ź├şna registr├ítorom. Ak st├íle sk├║mate svoju dom├ęnu alebo sa sna┼ż├şte posilni┼ą bezpe─Źnos┼ą svojho portf├│lia dom├ęn ako celku, je d├┤le┼żit├ę, aby ste pred n├íkupom dom├ęny alebo migr├íciou dom├ęny presk├║mali najlep┼í├şch a najspo─żahlivej┼í├şch registr├ítorov. Vybran├Ż registr├ítor by mal ma┼ą overite─żn├║ hist├│riu a ├║pln├Ż zoznam spokojn├Żch z├íkazn├şkov, ale vyh─żad├ívanie by sa tam nemalo zastavi┼ą.

Registr├ítori bud├║ publikova┼ą iba pr├şbehy o ├║spechu, zatia─ż ─Źo tie, ktor├ę nie s├║ tak├ę ├║spe┼ín├ę, bud├║ umiestnen├ę pod koberec, ─Źo znamen├í, ┼że si mus├şte trochu kopa┼ą sami. Uistite sa, ┼że h─żad├íte ─Źestn├ę online recenzie od predch├ídzaj├║cich z├íkazn├şkov, kladiete ot├ízky na pr├şslu┼ín├Żch f├│rach a sk├║ste zisti┼ą, pre─Źo niektor├ş z├íkazn├şci opustili konkr├ętneho registr├ítora. Jej nekvalitn├ę bezpe─Źnostn├ę opatrenia m├┤┼żu niektor├Żch z├íkazn├şkov odcudzi┼ą, ─Źo je zjavne ─Źerven├í vlajka.

Zablokujte svoju dom├ęnu

Z├íkazn├şci a vlastn├şci firiem si zvy─Źajne ┼żelaj├║, aby boli ich dom├ęnov├ę men├í pr├şstupn├ę (s├║ potrebn├ę iba spr├ívne prihlasovacie ├║daje), aby sa optimalizovali a aktualizovali ak├ęko─żvek inform├ície o dom├ęne alebo aby sa v pr├şpade potreby zmenili ich nastavenia DNS. To v┼íak v┼żdy vystav├ş va┼íu dom├ęnu riziku nechcen├ęho vstupu a umo┼żn├ş ├║to─Źn├şkom ukradn├║┼ą a zmeni┼ą d├┤le┼żit├ę inform├ície pod─ża vlastnej v├┤le. Preto by ste mali zv├í┼żi┼ą umiestnenie va┼íej dom├ęny pod z├ímkom registr├ítora, ktor├Ż v├ím umo┼żn├ş zmeni┼ą inform├ície a┼ż po odomknut├ş dom├ęny.

Zamyslite sa nad z├ímkom loggeru ako druh├Żm z├ímkom, plus prihlasovacie inform├ície k ├║─Źtu a prv├í obrann├í l├şnia. Po zablokovan├ş dom├ęny ob─Źas skontrolujte svoj stav a nahl├íste ak├ęko─żvek probl├ęmy alebo ak si v┼íimnete ak├ęko─żvek zmeny, ktor├ę ste neprihl├ísili okam┼żite registr├ítorovi.

Udr┼żujte svoje dom├ęnov├ę meno v bezpe─Ź├ş

Zd├┤raznite registr├ítorov, ktor├ş sleduj├║ spr├ívanie online

Vr├í┼ąte sa k t├ęme registr├ítorov. Presk├║majte ka┼żd├ęho registr├ítora, ktor├Ż v├ís zauj├şma, o rie┼íeniach, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ na zaistenie neust├ílej bezpe─Źnosti svojich dom├ęn. Vyh─żadajte najm├Ą registr├ítorov, ktor├ş zd├┤raz┼łuj├║ monitorovanie spamu, ┼íkodliv├ęho softv├ęru a phishingu ako s├║─Źas┼ą rie┼íenia zabezpe─Źenia n├ízvu va┼íej dom├ęny, aby ste zaistili bezpe─Źnos┼ą dom├ęny v nepretr┼żitom 24 /7 a doplni┼ą svoju glob├ílnu bezpe─Źnostn├║ strat├ęgiu. Je nevyhnutn├ę, aby v├í┼í registr├ítor zamestn├íval t├şm ─żud├ş a spr├ívnu technol├│giu na monitorovanie prem├ívky a spr├ívania online a aby akt├şvne reagoval na ak├ęko─żvek hrozby, a nie na rie┼íenie vznikaj├║cich probl├ęmov.

Okrem toho mus├ş v├í┼í registr├ítor poskytn├║┼ą ─Ćal┼íie bezpe─Źnostn├ę funkcie, ako je napr├şklad uveden├Ż registra─Źn├Ż z├ímok, ako aj bezpe─Źnostn├ę roz┼í├şrenia DNS, ktor├ę pou┼ż├şvate─żov presmeruj├║ z napadnutej webovej str├ínky na zabezpe─Źen├║ online str├ínku kontrolovan├║ org├ínmi. T├Żmto sp├┤sobom, aj ke─Ć je va┼ía dom├ęna kompromitovan├í, si zachov├íte reput├íciu svojej zna─Źky udr┼żiavan├şm svojich n├ív┼ítevn├şkov v bezpe─Ź├ş.

Uchovajte inform├ície o svojej dom├ęne ako s├║kromn├ę

Je samozrejm├ę, ┼że inform├ície o svojom dom├ęnovom ├║─Źte by ste nemali zdie─ża┼ą s nik├Żm. Ak samozrejme v├Żvoj├írom webov├Żch str├ínok dostato─Źne d├┤verujete, poskytnite pr├şstupov├ę k├│dy, ale va┼íe str├ínky by mali by┼ą zak├ízan├ę pre kohoko─żvek in├ęho. Ka┼żd├Ż, kto m├í va┼íe prihlasovacie ├║daje, predstavuje potenci├ílne poru┼íenie bezpe─Źnosti, nezabudnite si to. Rovnako zv├í┼żte pridanie ochrany osobn├Żch ├║dajov do svojho pl├ínu. T├Żmto sa skryj├║ d├┤le┼żit├ę inform├ície o va┼íej spolo─Źnosti a jej majite─żoch, ktor├ę by hackeri a podvodn├şci mohli pou┼żi┼ą proti v├ím.

Pravidelne aktualizujte heslá

Nakoniec mus├şte pre svoj ├║─Źet vytvori┼ą skuto─Źne jedine─Źn├ę heslo a pravidelne ho aktualizova┼ą. Nemali by ste si v┼íak vytv├íra┼ą heslo, preto┼że hackeri maj├║ sp├┤sob, ako vykopa┼ą pr├şstupov├ę k├│dy vytvoren├ę ─Źlovekom. Jednoducho povedan├ę, ste zaujat├ş; tak┼że namiesto pou┼żitia naroden├şn alebo mena v├í┼ího psa si vyberte n├ístroj na spr├ívu hesiel, ktor├Ż generuje skuto─Źne n├íhodne nap├şsan├ę re┼ąazce p├şsmen a ┼ípeci├ílne znaky, aby heslo v├í┼ího ├║─Źtu bolo ─Źo najviac vodotesn├ę. Po nieko─żk├Żch mesiacoch nev├íhajte a vygenerujte nov├ę heslo.

Kone─Źn├Ż

Svet online sa v priebehu rokov st├íva ─Źoraz nebezpe─Źnej┼í├şm miestom a hackeri si st├íle viac uvedomuj├║, ak├ę v├Żhodn├ę m├┤┼że by┼ą z├şskavanie a predaj d├┤vern├Żch obchodn├Żch inform├íci├ş. Nedovo─żte nikomu vst├║pi┼ą do syst├ęmu a po┼íkodi┼ą poves┼ą svojej zna─Źky. Namiesto toho pou┼żite tieto tipy, aby bol n├ízov va┼íej dom├ęny v bezpe─Ź├ş po cel├Ż rok.