5 Windows 11 tipov a skratiek, ktoré som doteraz považoval za užitočné

Počas týždňov, ktoré sme používali Windows 11 a krátkom čase, keď sme mali finálnu zostavu, sme našli niekoľko skratiek a základných funkcií, ktoré sa oplatí zdieľať. Dnešné rýchle nahliadnutie Windows 11 znázorňuje sadu prvkov v Windows 11, ktorý používam denne – a ktorý som zistil, že prekvapivo chýba, keď otvorím svoj starší počítač (s Windows 10). Pre začiatok – jednoduchý – kliknite pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart.

Kliknite pravým tlačidlom myši na Štart

Kliknite pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart a zobrazí sa zoznam skratiek rýchleho prístupu. Zahrnuté sú aplikácie a funkcie, centrum mobility, možnosti napájania, prehliadač udalostí, systém, správca zariadení a sieťové pripojenia. Budete mať tiež prístup k správe diskov, správe počítača, Windows Terminál, Správca úloh, Nastavenia, Prieskumník, Hľadať, Spustiť, Pracovná plocha alebo Vypnutie/odhlásenie.

POZNÁMKA: Predtým ste mohli kliknúť pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart a dosiahli by ste do značnej miery podobný výsledok. Je to len tak, teraz, tu Windows 11, rovnaký prístup s touto skratkou je o niečo väčší rozdiel v dôsledku preusporiadania niektorých kľúčových skratiek v iných oblastiach operačného systému.

Nočné svetlo

Windows 11 je šikovnejšia ako predchádzajúce verzie Windows pri využívaní mnohých možností displeja vášho moderného počítača. Prejdite do časti Nastavenia – Systém – Displej – Nočné osvetlenie a nájdete prepínač „zobrazovať na displeji teplejšie farby, ktoré vám pomôžu spať“. Môžete upraviť silu tohto systému alebo ho nastaviť podľa plánu.

Tmavý režim

V časti Nastavenia – Prispôsobenie – Farby – nájdete „Vyberte si režim“. Môžete si vybrať Svetlé (predvolené), Tmavé alebo Vlastné. Vlastné jednoducho umožňuje vybrať si rôzne režimy (tmavý a svetlý) ako predvolený Windows režim a predvolený režim aplikácie.

Zmeniť skratku snímky obrazovky

Windows 11 obsahuje funkciu rýchleho prístupu k snímke obrazovky v časti Nastavenia – Prístupnosť – Klávesnica. Tam môžete prepnúť prepínač „Na otvorenie výrezu obrazovky použite tlačidlo Print Screen“. V opačnom prípade to bude Shift + Windows Tlačidlo + S.

Vďaka tomu získate nový nástroj na vystrihovanie, pre ktorý by ste si mali vyskúšať viacero možností pomocou tlačidla s tromi bodkami v pravom hornom rohu okna aplikácie.

Zmeňte umiestnenie panela úloh

Ak nie ste nadšení umiestnením Panela úloh (predvolené centrum), Microsoft má pre vás rýchlu opravu. Prejdite do časti Nastavenia – Prispôsobenie – Panel úloh. V spodnej časti zoznamu je „Správanie panela úloh“, kde budete chcieť nájsť „Zarovnanie panela úloh“ a zmeniť ho na Doľava.

Aj keď nehráte hry…

Aj keď nie ste hráč a nikdy nemáte v úmysle hrať hry na svojom Windows 11, mali by ste si ešte pozrieť herný panel Xbox. Určite je určený pre funkcie súvisiace s hraním hier, môže ho použiť ktokoľvek v najrôznejších situáciách.

Stlačte svoj Windows Kláves + G spustíte Xbox Game Bar. Nájdete tam Widget Menu, Audio (pre audio výstup aj vstup s mikrofónmi a reproduktormi), Capture (snímanie obrazovky a video), Výkon, Zdroje a Xbox Social.

Zdroje a výkon môžu byť užitočné pre každého, kto chce ľahko nahliadnuť do toho, ktoré aplikácie využívajú ktoré zdroje vášho počítača – CPU, GPU, RAM a DISK. Výkon zobrazuje aktuálny CPU, GPU, VRAM, RAM a snímkovú frekvenciu.