5 Spôsoby, ako vytvárať zapamätateľné a robustné heslá

Bez ohľadu na to, či ich získavate na tmavom webe alebo ich ručne lámete, hackeri vám vždy dajú prístup k vašim heslám. Preto ak ich nenavrhnete tak, aby boli čo najrobustnejšie, urobíte zo seba ľahký cieľ.

Používanie bezplatného správcu hesiel, ktorý má vstavaný generátor, je výhodnejším spôsobom, ako vykúzliť silné heslá. A je to menšia záťaž pre vašu pamäť. Niektorí ľudia však softvéru so svojimi heslami nedôverujú. Trvajú na tom, aby sa to urobilo starým spôsobom.

Existuje mnoho úžasných trikov, ako si môžete sami vytvoriť nezabudnuteľné heslá. Predtým sa však pozrime na základné metódy hackovania, proti ktorým musia byť vaše heslá odolné.

Definovanie robustných hesiel

Aj keď „nezabudnuteľná“ časť vzorca nevyžaduje definíciu (dalo by sa tiež tvrdiť, že je to trochu subjektívne), „robustný“ má za sebou veľa vedy.

Inými slovami, pri vytváraní hesla, ktoré je pevné aj pri tlaku, ho chcete navrhnúť spôsobom, ktorý je odolný voči najbežnejším metódam hackovania. Tie obsahujú:

Hackeri sa opakovaním vopred nastaveného zoznamu slov pokúšajú uhádnuť svoju cestu cez najpravdepodobnejšie možnosti. Ak je heslo slovom, ktoré môže osoba nájsť v slovníku, napríklad „tvarohový koláč“, kybernetickí zločinci ho prelomia v priebehu niekoľkých minút.

Riešením je navrhnúť heslá bez toho, aby ste sa museli spoliehať na slovníky zo slovníka. Ak sa bez nich nezaobídete, nezabudnite do hesla pridať niekoľko náhodných čísel a symbolov.

Táto metóda pripomína slovníkový útok, ale v porovnaní je oveľa menej prepracovaná. Bezmyšlienkovite kontroluje každú možnú kombináciu znakov v poradí.

Ak je teda vaše heslo krátke, napríklad „auto“, podľahne útokom na slovník aj útokom hrubou silou. Dokonca aj niečo náhodné ako „gjP7L“ sa môže zrútiť tvárou v tvár hrubému násiliu, pretože je krátke.

Riešenie? Udržujte svoje heslá dlhé (mali by mať aspoň 8 postavy).

V porovnaní so zvyškom je tento ľahký. Jediné, čo musíte urobiť, je naučiť sa rozpoznávať podvody a pokusy o neoprávnené získavanie údajov (phishing) a neposkytnúť svoje heslo podvodníkom.

Predovšetkým musíte byť opatrní. Nikdy nezabudnite spochybniť pôvod odkazov a overiť totožnosť niekoho, kto vám poslal e -mail obsahujúci odkazy alebo prílohy.

Pri návšteve obľúbeného webu, ako Amazon, nikdy nesledujte odkaz, ktorý vám niekto pošle e -mailom. Vyhľadajte web a navštívte ho namiesto toho vo vyhľadávacom nástroji.

Ako vytvoriť zapamätateľné heslo

Keď už to nie je možné, presuňme sa rovno k myšlienkam na generovanie hesiel, ktoré vám uľahčia život viacerými spôsobmi.

  1. Metóda skrátenia vety

Najprv si vymyslite vetu, ktorú nie je ťažké si zapamätať. Napríklad: „Na strednej škole sa môj najlepší priateľ volal Sally; keď sme sa prvýkrát stretli, mala 16 rokov. “

Heslo môže skončiť takto:

ihsmbfnwS; sw16yowwfm

Nielenže je dlhý, ale obsahuje aj čísla, veľké písmená a interpunkčné znamienka. Skvelý trik, však?

Aby to fungovalo, použite udalosť zo svojho života, ktorú si ľahko zapamätáte.

  1. Metóda náhodných slov

Slovníkové útoky sú skvelé v prelomení jedného alebo dvoch slov súčasne. Ale ťažšie sa im lámu heslá, ktoré sa kombinujú 4 alebo viac náhodných výrazov.

Na ilustráciu príkladu by to pripomínalo niečo v tomto zmysle:

Syr Arašidy DrevorubačWillyWonka

Ak chcete, aby bolo heslo ešte odolnejšie, pridajte na konci nejaké náhodné čísla a na to vám to bude stačiť. Dlho? Skontrolovať. Ľahko zapamätateľný? Skontrolovať. Veľké písmená? Skontrolovať.

  1. Asociačná metóda

Akú prvú asociáciu získate pri pohľade na webovú stránku?

Používa kombináciu zelenej a modrej farby? Väčšina ľudí by mohla prinútiť premýšľať o prírode (zelená tráva a modrá obloha).

Samozrejme, vytváranie takýchto hesiel by bolo príliš zrejmé na uhádnutie. Mali by ste teda k nim pridať nejaké variácie a vytvoriť niečo také:

MeAndMyGrandpaWentFishingAtLakeBodom

Myšlienkou tejto metódy je vyťažiť z akýchkoľvek asociácií, ktoré konkrétne miesto vo vašom mozgu vyvolá, keď ho navštívite. Čím viac budú pre vás osobne jedineční, tým lepšie.

Ak máte heslá, priradenie čísel k farbám môže byť pre vás druhou prirodzenosťou. Prečo nezmeníte svoj neobvyklý darček na niečo užitočné?

  1. Metóda svalovej pamäte

Táto metóda sa spolieha na vašu svalovú pamäť a pohyby prstov (nie na vašu skutočnú pamäť).

Sledujte napríklad klávesnicu pred sebou a pokúste sa zacieliť na každý tretí zvislý stĺpec. Skončili by ste s niečím takýmto:

qayrfvujm

Aby to bolo o niečo zložitejšie, môžete tiež písať veľké písmená pre každý tretí znak a na konci pridať niekoľko náhodných čísel. Niečo také by fungovalo dobre:

QayRfvUjm5910

  1. Metóda osobnej agendy

Bez ohľadu na to, kto ste, je pravdepodobné, že máte nejaký osobný program. Predpokladajme, že trochu ste psíka, keď ste boli v materskej škole, a preto ste v nich vytvorili strach. Vaše heslo môže vyzerať takto:

AllDogsMustPerishSoMySoulIsRedemed

Tmavý? Samozrejme. Ale aj keď ste zdieľali svoju fóbiu s niekým iným, neexistuje spôsob, ako by predpokladali, že to bolo vaše heslo. A ak áno, šanca, že si vyberú úplne rovnaké slová, sa blíži nule.

Záver

Internalizácia týchto tipov a trikov vám môže pomôcť pri vytváraní hesiel, ktoré sú odolné voči najbežnejším metódam hackovania, ktoré sú k dispozícii.

Mohlo vás to dokonca inšpirovať k vytvoreniu novej vhodnej metódy, ktorá spadá do týchto pokynov. Chcete sa o to podeliť?

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2XDQt7h