Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

4 Spôsobuje zmena pandémie koronavírusu

Koncom včera sa spoločnosť AT&T stala prvým veľkým poskytovateľom internetových služieb, ktorý pozastavil všetky obmedzenia používania širokopásmového pripojenia pre svojich zákazníkov v USA. Je to kvôli globálnemu rozšíreniu nového kmeňa koronavírusov SARS-CoV-2, ktorú nedávno Svetová zdravotnícka organizácia označila za pandémiu.

Je to veľký krok od AT&T, ale ten, ktorý by mohol dramaticky zmierniť bremeno, ktorému čelia milióny občanov USA, ktorí pracujú z domu, na spomalenie šírenia nebezpečného vírusu chrípky.

Je to iba posledný príklad toho, ako vírus núti ruku veľkých korporácií. Udalosti boli zasiahnuté tvrdými udalosťami. Niektoré z najväčších technologických svetov – juh od juhozápadu, kongres Mobile World Congress, Electronic Entertainment Expo a konferencia I / O spoločnosti Google – sa úplne zastavili a stratili v procese stovky miliónov.

Z krátkodobého hľadiska sa nové nariadenia rýchlo pohybujú na úrovni okresov a štátov a zdá sa pravdepodobné, že na obzore sú väčšie a rozsiahlejšie predpisy. Dlhodobé účinky pandémie sa však ešte len uvidia. Keď skončí to najhoršie, môžeme vidieť trvalo zmenené prostredie, pokiaľ ide o práva pracovníkov, s bežnejšími politikami vzdialenej práce, platenou práceneschopnosťou a ďalšími.

1, Platené nemocenské voľno

Na rozdiel od niektorých krajín USA v súčasnosti nemajú federálny zákon, ktorý by stanovoval politiku minimálnej platenej dovolenky v celej krajine. Výsledkom je, že približne 32 miliónov pracovníkov nemá choré dni.

To je už trochu tragédia, ale faktor v prípade koronavírusu a stáva sa hlavným problémom verejného zdravia: Nový kmeň chrípky nie je nebezpečný, pretože sa rýchlo usmrcuje, ale preto, že sa rýchlo šíri. Ak si nikto nemôže dovoliť vziať si voľno z práce, aby sa izoloval, vírus sa bude šíriť rýchlejšie, ako si nemocnice dokážu udržať. Akonáhle nemocnice dosiahnu kapacitu, úmrtia na koronavírusy vyskočia spolu so úmrtiami na infarkty, automobilové nehody a iné bežné nehody, ktoré nemocnice už nemôžu účinne riešiť.

Koronavírus sa rozšírilKoronavírus sa rozšíril

CDC / The Economist

Inými slovami, spomalenie šírenia vírusu dramaticky znižuje jeho smrtiaci dopad. Nedostatok práceneschopnosti mnohých amerických spoločností však núti pracovníkov, aby stratili mzdu alebo dokonca svoje zamestnanie, aby urobili správne veci. Pokiaľ ide o 43% amerických pracovníkov, ktorí zarábajú nízke mzdy, je strata tohto príjmu vylúčená.

Niektoré veľké spoločnosti náhle aktualizovali svoje pravidlá kompenzácie: Walmart, Apple, Materská spoločnosť McDonald's a Olive Garden Darden Restaurants patria medzi najväčšie mená. Aktualizácie ponúkajú z krátkodobého hľadiska nejakú veľmi potrebnú dobrú vôľu, ale po skončení súčasnej krízy otvárajú dvere pre lepšiu politiku v prípade choroby.

Aj v štátoch so zákonom o platenej práceneschopnosti je minimálny počet dní hlboko pod 14-dňovým obdobím karantény, ktoré odporúča CDC každému, kto sa mohol s vírusom skontaktovať. Napríklad minimálna dovolenka v Kalifornii je tri dni. Teraz je čas presadzovať silnejšiu politiku platenej pracovnej neschopnosti na federálnej úrovni: Coronavirus nebude poslednou pandémiou, ktorej čelíme.

2, Práca na diaľku

V správe o mzdách z roku 2020 z miesta Tech Tech Dice sa zistilo, že veľká väčšina technických pracovníkov – 93% z nich – by ráda pracovala na diaľku, aspoň nejaký čas. V súčasnosti to v skutočnosti môže byť oveľa menej, 60%.

S úsvitom koronavírusovej pandémie sa to však zmenilo. Dokonca aj prieskum z marca 4-5predtým, ako široká verejnosť brala koronavírusy vážne, potvrdilo sa, že väčšina zamestnancov veľkých technologických spoločností pracovala z domu, zo 76% AmazonZamestnanci na 80% LinkedIn na 81% Microsoft. Spoločnosť Google bola odľahlou pracovnou oblasťou, ktorá pracovala z domu iba 34%, so zmluvnými pracovníkmi, ktorí boli na tom horšie ako zamestnanci na plný úväzok.

V týždni od tejto štúdie viac spoločností hovorí svojim zamestnancom, aby zostali doma: Amazon teraz žiada všetkých zamestnancov, aby pracovali na diaľku Twitter poverený všetkých jeho pracovníkov zostať na diaľku na neurčito.

Je táto kríza bodom zvratu, ktorý by mohol viesť k dramaticky rozšírenej regulácii práce z domu pri zamestnávaní bielych golierov v celej krajine? Možno. Práca na diaľku rastie len v popularite, je prínosom pre ľudí so zdravotným postihnutím a chronickými chorobami a so súčasnou ponukou softvérových služieb určených na zefektívnenie procesu je efektívnejšia ako kedykoľvek predtým.

3, Výhody hospodárnosti koncertu

Mnoho veľkých mien v koncertnej ekonomike aktualizovalo svoju politiku v chorý deň tak, aby sa zamerala na koronavírusy, vrátane Uber, Lyft, Doordash a Instacart. Tieto kroky nasledujú po petícii z kampane na zvýšenie povedomia o výzvach, ktorým čelia pracovníci koncertu s názvom „Gig Workers Rising“.

Uber pozastavuje činnosť vodičov alebo jazdcov vystavených koronavírusu a rozdáva 14 dní nemocenskej výplaty každému, kto v dôsledku toho stratí prácu. Na rozdiel od iných revízií politiky v prípade pracovnej neschopnosti sa zdá, že koncerty uvažujú o tomto vylepšení ako časovo obmedzenú ponuku: 14 dní práceneschopnosti Doordash napríklad bude k dispozícii iba 30 dní po marci 9,

Niektoré doručovacie služby tiež zavádzajú funkcie, ktoré dodávateľom umožňujú, aby nechali balíčky len pri dverách svojich zákazníkov, a nie riskovali osobné stretnutie. Instacart a Postmates sú medzi nimi a v rybníku, európske startupy Deliveroo a Glovo dodávajú aj bezkontaktné dodávky.

4, Problémy s dodávateľským reťazcom

Jedna ďalšia pretrvávajúca obava: prerušenia dodávateľského reťazca, väčšinou spôsobené reakciou čínskych koronavírusov v dôsledku dominantného postavenia tohto štátu vo výrobnom priemysle. Z prieskumu Inštitútu pre riadenie dodávok vyplynulo, že výrobcovia v Číne pracujú s kapacitou 50%, s 56% bežných zamestnancov.

Takmer 75% amerických spoločností čelí v dôsledku toho prerušeniam, zatiaľ čo vo Veľkej Británii sa vyskytujú problémy.

AmazonV súčasnosti sa sklady skladajú v objatí, aj keď zamestnanci spoločnosti zostávajú vo svojich domovoch. Avšak aj pracovníci na čiastočný úväzok majú nárok na dvojtýždňovú práceneschopnosť, ak majú diagnostikovaný nový koronavírus. A v reakcii na pandémiu Amazon pozastavila prehliadky skladu v USA – aj keď odvtedy boli prehliadky prvýkrát zavedené s cieľom zabezpečiť väčšiu transparentnosť po správach o zlých pracovných podmienkach, správy o ich pozastavení nie sú celkom upokojujúce.

Budúcnosť je Murky

Správy sa pohybujú rýchlo. Ako, naozaj rýchlo. Keď som pracoval na tomto článku, štyri hlavné športové ligy prerušili svoje sezóny.

Jedna vec je jasná v cykle noviniek pre škrečky: Coronavirus prináša otázky práv pracovníkov do popredia. Budú sa však držať, keď bude pandémia preč?

Technologické spoločnosti všade majú šancu podniknúť zmysluplné kroky na pomoc spoločnosti pri riešení pandémie. Dúfame, že v krátkodobom horizonte, a čo je dôležitejšie, ešte dlho potom, čo sa konečný pacient s koronavírusom úplne uzdraví, budeme naďalej vidieť pozitívne správy.

Pošta 4 Spôsoby, ako sa mení pandémia koronavírusu, sa na Tech.co.