4 Procesy bankov├ęho auditu pre majite─żov firiem

Bankov├Ż audit je nie─Źo, ─Źo dnes poznaj├║ v┼íetky finan─Źn├ę in┼ítit├║cie. Ide o rutinn├Ż preh─żad oper├íci├ş, kontrol a z├íznamov banky, dru┼żstevnej z├ílo┼żne alebo in├Żch finan─Źn├Żch in┼ítit├║ci├ş, aby sa zabezpe─Źilo, ┼że s├║ v s├║lade so z├íkonom a vlastn├Żmi politikami.

Extern├ę bankov├ę audity je potrebn├ę vykon├íva┼ą pravidelne a mus├ş ich vykon├íva┼ą predajca tretej strany, ├║─Źtovn├Ż ┼ípecialista alebo bankov├Ż aud├ştor. Finan─Źn├í in┼ítit├║cia v┼íak m├┤┼że vykon├íva┼ą intern├ę audity, aby bola pripraven├í a informovan├í o stave a ├║─Źinnosti svojich oper├íci├ş a slu┼żieb sama.

Ke─Ć finan─Źn├í in┼ítit├║cia vykon├íva intern├Ż bankov├Ż audit, je d├┤le┼żit├ę vyhn├║┼ą sa ak├ęmuko─żvek konfliktu z├íujmov. Na to by mala banka bu─Ć naja┼ą t├şm, ktor├Ż bude vykon├íva┼ą aud├ştorsk├ę postupy, alebo vy┼íkoli┼ą zamestnancov z r├┤znych oddelen├ş na audit in├ęho oddelenia.

Extern├Ż alebo intern├Ż audit bude zah┼Ľ┼ła┼ą d├┤kladn├Ż poh─żad na v┼íetky z├íznamy o transakci├ích vr├ítane bankov├Żch prevodov a prevodov automatizovan├ęho z├║─Źtovacieho strediska (ACH), aby sa zabezpe─Źilo, ┼że sa v┼íetko rob├ş presne a v─Źas. Bude tie┼ż zah┼Ľ┼ła┼ą vyhodnotenie prev├ídzky a kontrol, aby sa zaistilo, ┼że v┼íetko funguje v s├║lade so z├íkonom, priemyseln├Żmi ┼ítandardmi a vlastn├Żmi z├ísadami spolo─Źnosti. ─Äal┼í├şm z├ísadn├Żm krokom je identifikova┼ą v┼íetky rizik├í a navrhn├║┼ą pl├ín ich riadenia.

Potrebn├ę strat├ęgie bankov├ęho auditu umo┼ż┼łuj├║ t├şmom mana┼żmentu a vedenia finan─Źnej organiz├ície z├şska┼ą objekt├şvne hodnotenie fungovania ich podnikania a identifikova┼ą v┼íetky oblasti, ktor├ę je potrebn├ę zlep┼íi┼ą. Nestrann├Ż, nez├ívisl├Ż poh─żad m├┤┼że by┼ą pr├şnosom pre va┼íe podnikanie. V tomto ─Źl├ínku sa pozrieme na be┼żn├ę postupy bankov├ęho auditu, ktor├ę m├┤┼że finan─Źn├í in┼ítit├║cia o─Źak├íva┼ą.

4 Procesy bankov├ęho auditu pre majite─żov firiem

 1. Pos├║denie postupov na zaistenie presnosti, ├║─Źinnosti a legitimity

Jednou z hlavn├Żch o─Źak├ívan├Żch auditn├Żch ─Źinnost├ş banky je pos├║denie v┼íetk├Żch ├║─Źtov, slu┼żieb, z├íznamov o transakci├ích a ─Ćal┼í├şch pr├şslu┼ín├Żch inform├íci├ş. Bankov├Ż aud├ştor vykon├í kontroln├ę testy a hodnotenia, aby odhalil ak├║ko─żvek podozriv├║ aktivitu alebo kritick├ę chyby.

V┼íetky ├║─Źtovn├ę z├ívierky a spr├ívy musia by┼ą presn├ę a ├║─Źinn├ę. Bankov├Ż audit odhal├ş v┼íetky zav├ídzaj├║ce ├║daje alebo inform├ície pou┼żit├ę pri rozhodovan├ş, ktor├ę by mohli vies┼ą k nezrovnalostiam alebo poru┼íeniu z├íkona.

 1. Systematick├ę hodnotenie rizika a riadenie riz├şk

Rutinn├Ż extern├Ż alebo intern├Ż audit banky umo┼ż┼łuje organiz├ícii identifikova┼ą ak├ęko─żvek rizik├í a chr├íni┼ą svoje akt├şva. Bude sa vykon├íva┼ą systematick├ę hodnotenie riz├şk s cie─żom uprednostni┼ą v┼íetky rizik├í, ur─Źi┼ą medzery v ┼żivotnom prostred├ş a poskytn├║┼ą pl├ín na rie┼íenie riz├şk.

Finan─Źn├í in┼ítit├║cia sa m├┤┼że stretn├║┼ą s ktor├Żmko─żvek z nasleduj├║cich riz├şk:

 • cena
 • Likvidita
 • Opera─Źn├ę riziko
 • Riziko zhody
 • Strategick├ę riziko
 • Riziko reput├ície
 • ├Üverov├ę riziko
 • IT a kybernetick├ę riziko
 1. Vyhodnotenie kontrol

─Äalej je ─Ćal┼í├şm postupom auditu banky vyhodnotenie vn├║torn├Żch kontrol. To zaist├ş, ┼że kontroly finan─Źnej organiz├ície plnia svoj ├║─Źel a sp─║┼łaj├║ po┼żiadavky jej polit├şk. Kontroly in┼ítit├║cie by tie┼ż mali ├║─Źinne a efekt├şvne zmier┼łova┼ą riziko. D├┤kladn├ę pos├║denie m├┤┼że zlep┼íi┼ą celkov├ę prostredie oper├íci├ş.

 1. Zaistite, aby bola organizácia v súlade so zákonom a zásadami

Najd├┤le┼żitej┼í├şm d├┤vodom bankov├ęho auditu je zabezpe─Źi┼ą, aby bola organiz├ícia v s├║lade s predpismi stanoven├Żmi z├íkonom, ┼ítandardmi v tomto odvetv├ş a vlastn├Żmi z├ísadami a postupmi spolo─Źnosti. Po podrobnom presk├║man├ş finan─Źn├Żch a regula─Źn├Żch spr├ív bankov├Ż audit ur─Ź├ş, ─Źi je pe┼ła┼żn├Ż tok bankov├ęho ├║─Źtu organiz├ície presne a efekt├şvne zaznamenan├Ż, aby sa preuk├ízala aktu├ílnos┼ą a dokon─Źenie.

Bankov├Ż audit bude taktie┼ż informova┼ą mana┼żment a ved├║cich pracovn├şkov o v┼íetk├Żch zmen├ích alebo doplneniach pr├ívnych predpisov. Pravidl├í s├║ zaveden├ę na ochranu majetku, bezpe─Źnosti a s├║kromia spotrebite─żov. Z tohto d├┤vodu sa vykon├ívaj├║ bankov├ę audity s cie─żom zaisti┼ą, aby banka, dru┼żstevn├í z├ílo┼ż┼ła alebo in├í finan─Źn├í organiz├ícia fungovala etick├Żm sp├┤sobom.

Tipy na zvl├ídnutie bankov├ęho auditu

Odpor├║─Źa sa zachova┼ą funkciu intern├ęho auditu, aby bola pripraven├í na extern├ę bankov├ę audity. Technol├│gia bola vyvinut├í tak, aby pomohla spravova┼ą a vykon├íva┼ą v┼íetky intern├ę postupy auditu b├ínk. Je tie┼ż mo┼żn├ę outsourcova┼ą aud├ştorsk├ę slu┼żby. K dispoz├şcii s├║ sk├║sen├ş strat├ęgovia bankov├ęho auditu, ktor├ş pom├┤┼żu finan─Źn├Żm spolo─Źnostiam vytvori┼ą r├ímec pre bankov├Ż audit.

Zd├┤raz┼łova┼ą extern├Ż bankov├Ż audit je zbyto─Źn├ę. Je to rutinn├Ż postup, ktor├Ż musia dodr┼żiava┼ą v┼íetky finan─Źn├ę in┼ítit├║cie. Nasleduje zoznam tipov na zvl├ídnutie bankov├ęho auditu:

 • Pre─Ź├ştajte si ┼żiados┼ą o extern├Ż bankov├Ż audit a prediskutujte podrobnosti s k─ż├║─Źov├Żmi hr├í─Źmi, mana┼żmentom, zainteresovan├Żmi stranami a ─Ćal┼í├şmi zamestnancami.
 • V pr├şpade potreby prineste odborn├şka na pr├ívo. Odpor├║─Źa sa, ak je potrebn├ę vyrie┼íi┼ą ak├ęko─żvek ot├ízky t├Żkaj├║ce sa d├┤vernosti, zamestnancov, z├íkazn├şkov alebo trestn├Żch ─Źinov.
 • Nastavte centralizovan├ę umiestnenie s├║borov pre v┼íetky potrebn├ę dokumenty. Zaistite, aby bol v┼żdy bezpe─Źn├Ż a pr├şstupn├Ż iba ur─Źit├ęmu person├ílu.
 • Zhroma┼ż─Ćujte a organizujte v┼íetky potrebn├ę inform├ície a spr├ívy o ├║dajoch. Mohlo by by┼ą n├ípomocn├ę naja┼ą person├íl informa─Źn├Żch technol├│gi├ş, aby z├şskal potrebn├║ dokument├íciu zo zdrojov mimo lokality a z├ílohoval pevn├ę disky a usporiadal ich do miesta ulo┼żenia.
 • Skontrolujte ├║daje na overenie. Uistite sa, ┼że ste urobili d├┤kladn├║ kr├ş┼żov├║ kontrolu s in├Żmi finan─Źn├Żmi spr├ívami v syst├ęme, aby ste zaistili presnos┼ą. ─î├şm viac met├│d, t├Żm lep┼íie. To m├┤┼że, ale nemus├ş zah┼Ľ┼ła┼ą hlavn├║ knihu, z├íznamy o transakci├ích a v├Żpisy.
 • Skombinujte v┼íetku dokument├íciu do informa─Źn├ęho bal├şka.
 • Odo┼ílite bal├şk inform├íci├ş na kontrolu. Majte na pam├Ąti, ┼że pri ur─Źit├Żch typoch bankov├Żch auditov m├┤┼że by┼ą potrebn├ę vy┼íetrenie na mieste.
 • Z├şskajte z├íznam o s├║hlase s auditom.

Na záver

Bankov├ę aud├ştorsk├ę postupy s├║ potrebn├ę na zabezpe─Źenie spr├ívneho a etick├ęho fungovania finan─Źn├Żch in┼ítit├║ci├ş a v kone─Źnom d├┤sledku na ochranu majetku, bezpe─Źnosti a s├║kromia spotrebite─ża. Bankov├ęho auditu sa netreba b├í┼ą. Bu─Ćte pripraven├ş na ─Ćal┼í├ş extern├Ż bankov├Ż audit zachovan├şm funkcie intern├ęho bankov├ęho auditu.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/30CCwHN