4 Alternat├şvy pre Time Machine pre Linux

Niet poch├Żb o tom, ┼że AppleTime Machine robil be┼żn├ę z├ílohy. Pred aplik├íciou Time Machine sa priemern├Ż u┼ż├şvate─ż vyh├Żbal z├íloh├ím ako mor – postup sa zdal pr├şli┼í komplikovan├Ż a zbyto─Źne premrhal cenn├Ż ├║lo┼żn├Ż priestor.

S strojom Time Machine Apple zmenilo sp├┤sob myslenia ─żud├ş, hlavne v─Ćaka svojej jednoduchosti: do po─Ź├şta─Źa a jeho s├║borov pridajte extern├Ż pevn├Ż disk a opera─Źn├Ż syst├ęm bude v┼żdy bezpe─Źn├Ż. Jedn├Żm kliknut├şm sa vr├íti pred katastrofou.

To bolo potom, ┼że in├ę rie┼íenia z├ílohovania vzali tento pr├şstup na vedomie a rozhodli, ┼że aj oni by mali uprednost┼łova┼ą jednoduchos┼ą. Dnes n├íjdete niektor├ę z najlep┼í├şch v Linuxe, ktor├ę dokonca prich├ídzaj├║ ┼ítandardne v mnoh├Żch distrib├║ci├ích! Pou┼ż├şvanie len zop├ír je rovnako jednoduch├ę ako Apple, av┼íak stroj ─Źasu.

Nasleduje mal├Ż v├Żber t├Żch najob─ż├║benej┼í├şch, ktor├ę, ako napr├şklad Time Machine, vynikaj├║ t├Żm, ┼że v├ím umo┼ż┼łuj├║ robi┼ą sn├şmky va┼íich ├║dajov, kde sa m├┤┼żete ÔÇ×vr├íti┼ąÔÇť nesk├┤r, a dokonca aj ├║plne automatizova┼ą postup.

1, D├ęj Dup

D├ęj├á Dup je jedno z najpriamej┼í├şch dostupn├Żch rie┼íen├ş z├ílohovania a je najlep┼í├şm rie┼íen├şm na udr┼żiavanie automatick├Żch z├íloh va┼íich osobn├Żch s├║borov. Ak e┼íte nie je nain┼ítalovan├Ż vo va┼íej distrib├║cii a pou┼ż├şvate variant zalo┼żen├Ż na Ubuntu / Debian, m├┤┼żete ho z├şska┼ą zo Softwarov├ęho centra alebo spusten├şm termin├ílu a zadan├şm:

sudo apt-get install deja-dup

M├┤┼żete nakonfigurova┼ą program D├ęj├á Dup tak, aby z├ílohoval va┼íe cenn├ę s├║bory jednoduch├Żm sp├┤sobom 1-2-3 Pribli┼żova┼ą sa. M├í vstavan├ę ┼íifrovanie a vykon├íva pr├şrastkov├ę z├ílohy, ktor├ę v├ím umo┼ż┼łuj├║ vr├íti┼ą sa k ur─Źit├ęmu okamihu v ─Źase a skomprimova┼ą ich, aby sa ┼íetrilo miesto. Pre tieto funkcie nemus├şte upravova┼ą ┼żiadne vo─żby. D├ęj├á Dup m├┤┼żete uklada┼ą z├ílohy lok├ílne na vzdialen├║ zdie─żan├║ zlo┼żku alebo cloudov├║ slu┼żbu. Alebo v─Ćaka svojej integr├ícii s n├şm, kdeko─żvek m├í Nautilus pr├şstup.

Alternat├şvy syst├ęmu Linux Time Machine D├ęj├á Dup

Bohu┼żia─ż, jednoduchos┼ą D├ęj├á Dup je tie┼ż jeho hlavnou slabinou. Neexistuj├║ ┼żiadne roz┼í├şren├ę mo┼żnosti pl├ínovania a iba jednoduch├ę predvo─żby ako ÔÇ×denn├ŻÔÇť a ÔÇ×mesa─Źn├ŻÔÇť. Nie je to najjednoduch┼íie ani naj├║plnej┼íie zo skupiny. To neznamen├í, ┼że to nie je dobr├í alternat├şva alebo ┼że to nestoj├ş za to. D├ęj├á Dup v┼íak v ni─Źom vynik├í. Je to ┼íkoda, preto┼że s trochou lep┼íie navrhnut├Żm asistentom alebo pon├║kaj├║cim viac mo┼żnost├ş sa kyvadlo m├┤┼że ak├Żmko─żvek sp├┤sobom hojda┼ą, ─Źo mu pom├íha dosiahnu┼ą vrchol.

2, Chronopete

Najbli┼ż┼í├ş program, ak├Ż kedy bol klonovan├Ż k funkcii Time Machine a do istej miery Cronopete je tie┼ż ÔÇ×nepr├şjemn├ŻÔÇť, preto┼że ho pravdepodobne nen├íjdete vo v├Ą─Ź┼íine softv├ęrov├Żch centier. Namiesto toho mus├şte s├║bor bal├şka stiahnu┼ą ru─Źne z webu autora. To v skuto─Źnosti nie je probl├ęm, ale v pr├şpadoch ako Cronopete sa po─Ź├şta ka┼żd├Ż negat├şvny v├Żsledok, preto┼że ich je tak m├ílo!

Linux Time Machine Alternat├şvy Cronopete Startup Wizard

Nastavenie Cronopete je ve─żmi jednoduch├í z├íle┼żitos┼ą:

1, Vyberte, ─Źi sa maj├║ z├ílohy uklada┼ą do prie─Źinka alebo na extern├Ż pevn├Ż disk.

2, Vyberte skuto─Źn├Ż cie─ż z├ílohy. (Predvolen├í a preferovan├í met├│da je extern├Ż pevn├Ż disk.)

3, Zadajte prie─Źinky na z├ílohovanie.

4, Volite─żn├ę: prepnite mo┼żnos┼ą zobrazovania ikony na paneli s ponukami.

5, Povoli┼ą z├ílohovanie.

Rovnako ako Deja Dup, bohu┼żia─ż, to je tie┼ż probl├ęm: ─Źas┼ą ÔÇ×je toÔÇť rovnice. V snahe by┼ą rovnako jednoduch├Ż ako Time Machine, Cronopete nem├í mo┼żnosti, ako je podrobn├ę pl├ínovanie alebo nastavenie limitu ├║lo┼żiska. Neexistuj├║ ┼żiadne mo┼żnosti, ko─żko z├íloh si chcete ponecha┼ą alebo ko─żko by mali zabra┼ą. M├┤┼żete zahrn├║┼ą a vyl├║─Źi┼ą iba prie─Źinky zo z├íloh a nastavi┼ą ─Źasov├Ż interval (v hodin├ích) medzi z├ílohami.

Linux Time Machine Alternat├şvy Cronopete hlavn├ę okno

Obnova z├ílohy je e┼íte jednoduch┼íia: M├┤┼żete sa pohybova┼ą na ─Źasovej osi prekr├Żvaj├║cich sa prie─Źinkov, ktor├ę zobrazuj├║ obsah ka┼żdej z├ílohy, a jedin├Żm kliknut├şm sa vr├íti┼ą do ─żubovo─żn├ęho okamihu.

Cronopete tvrd├ş, ┼że je priamym klonom Time Machine pre Linux a je v tomto oh─żade ├║spe┼ín├Ż. Vyzer├í to v┼íak ako prem├írnen├í pr├şle┼żitos┼ą: snaha o jednoduchos┼ą znamen├í nedostatok z├íkladn├Żch mo┼żnost├ş, ktor├ę s├║ uveden├ę v in├Żch z├ílohovac├şch aplik├íci├ích.

3, Sp├Ą┼ą v ─Źase

Cronopete a Deja Dup sa m├┤┼żu vo svojej jednoduchosti c├şti┼ą pr├şli┼í re┼ítrikt├şvne. In├ę z├ílohovacie rie┼íenia s├║ opakom: pon├║kaj├║ mno┼żstvo mo┼żnost├ş, ktor├ę by priemern├Ż u┼ż├şvate─ż pova┼żoval za zbyto─Źn├ę.

Linux Programovanie alternat├şv ─Źasu stroja v minulosti

─îas sp├Ą┼ą je dobr├Ż stred. M├┤┼że by┼ą rovnako jednoduch├ę pou┼żitie ako Cronopete a Deja Dup, ak ignorujete ich nastavenia, predvolen├ę hodnoty s├║ pre be┼żn├Żch pou┼ż├şvate─żov viac ako prijate─żn├ę. Okrem v├Żberu cie─ża a prie─Źinkov, ktor├ę sa maj├║ z├ílohova┼ą, m├┤┼żete necha┼ą ostatn├ę, ako s├║, a za─Źa┼ą pou┼ż├şva┼ą aplik├íciu alebo sa uisti┼ą, ┼że je pl├ínovanie povolen├ę a na to zabudn├║┼ą.

Ak ju chcete nain┼ítalova┼ą do distrib├║ci├ş kompatibiln├Żch s Ubuntu a Mint, pou┼żite:

sudo add-apt-repository ppa:bit-team/stable
 sudo apt update
 sudo apt install backintime-gnome

Ak zmen├şte svoje mo┼żnosti, funkcia ─îas v ─Źase v├ím umo┼ż┼łuje nastavi┼ą, kedy sa maj├║ nasn├şma┼ą nov├ę sn├şmky na z├íklade rozsahu preddefinovan├Żch hodn├┤t, od ÔÇ×v┼íetk├Żch 5 min├║t "a┼ż" Ke─Ć sa jednotka pripoj├ş (udev) ", alebo si vytvorte vlastn├ę vlastn├ę pl├íny. Po─Źet ulo┼żen├Żch sn├şmok za de┼ł, t├Ż┼żde┼ł, mesiac alebo rok m├┤┼żete obmedzi┼ą. Na z├íklade mno┼żstva vo─żn├ęho miesta m├┤┼żete zvoli┼ą, kedy chcete odstr├íni┼ą star├ę sn├şmky. Ak m├íte star┼í├ş prenosn├Ż po─Ź├şta─Ź alebo po─Ź├şta─Ź, m├┤┼żete nakonfigurova┼ą, ─Źi sa program zastav├ş na bat├ęrii, a s├║─Źasne sn├şmajte iba jednu sn├şmku, aby nedo┼ílo k pre┼ąa┼żeniu procesora. M├┤┼żete tie┼ż vykona┼ą ├║pln├ę z├ílohy syst├ęmu, ─Źo v├ím umo┼żn├ş obnovi┼ą cel├Ż opera─Źn├Ż syst├ęm do skor┼íieho bodu, hoci prip├║┼í┼ąame, ┼że sme t├║to funkciu netestovali.

Alternat├şvy syst├ęmu Linux Time Machine Sp├Ą┼ą v hlavnom okne

M├┤┼żete ich pou┼żi┼ą aj ÔÇ×manu├ílneÔÇť spusten├şm postupu z├ílohovania kliknut├şm na tla─Źidlo. N├ívrat k predch├ídzaj├║cej z├ílohe je len ot├ízkou jej v├Żberu a obnovy.

Dostupnos┼ą viacer├Żch mo┼żnost├ş sp├┤sobuje, ┼że funkcia Back in Time sa zd├í by┼ą komplikovanej┼íia ako je, preto┼że ich neskr├Żva. Jeho rozhranie je bli┼ż┼íie k typick├ęmu z├ílohovaciemu programu, zah┼Ľ┼ła spr├ívcu s├║borov a m├┤┼że sa zda┼ą cudzie ka┼żd├ęmu, kto o─Źak├íva klon Time Machine.

Je tie┼ż potrebn├ę poznamena┼ą, ┼że ich podpora pre z├ílohy v r├ímci cel├ęho syst├ęmu je obmedzen├í, preto┼że ich mo┼żno obnovi┼ą iba na rovnak├Żch fyzick├Żch diskoch s rovnakou ┼ítrukt├║rou oddielov. To znamen├í, ┼że je ide├ílny na obnovenie syst├ęmu na v├í┼í existuj├║ci hardv├ęr, ale nie ak chcete z├ílohova┼ą v┼íetko pred aktualiz├íciou pevn├ęho disku.

4, Zmena ─Źasu

Timeshift je siln├Ż, ale smie┼íne jednoduch├Ż na pou┼ż├şvanie. M├┤┼żete ho nain┼ítalova┼ą do Ubuntu a kompatibiln├Żch distrib├║ci├ş prostredn├şctvom svojho ofici├ílneho ├║lo┼żiska:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
 sudo apt update
 sudo apt install timeshift

Timeshift v├ís prevedie v┼íetk├Żmi va┼íimi mo┼żnos┼ąami a predstav├ş ich ako ─żahko ovl├ídate─żn├ęho sprievodcu. Vyberiete, kde sa bud├║ z├ílohy uklada┼ą, ich frekvenciu, adres├íre, ktor├ę bud├║ obsahova┼ą a ktor├ę bud├║ nakonfigurovan├ę. M├┤┼żete po─Źka┼ą, k├Żm Timeshift vykon├í svoju ├║lohu, alebo manu├ílne spusti┼ą proces z├ílohovania kliknut├şm na tla─Źidlo Vytvori┼ą.

Alternat├şvy syst├ęmu Linux Time Machine Programovanie sprievodcu Timeshift

Obnovenie z├ílohy je rovnako jednoduch├ę: kliknite na polo┼żku Obnovi┼ą, vyberte sn├şmku a ste hotov├ş. Ak ide o ├║pln├║ sn├şmku opera─Źn├ęho syst├ęmu, bude potrebn├ę dokon─Źi┼ą proces re┼ítartom. Upozor┼łujeme, ┼że v slu┼żbe Timeshift sme testovali ├║pln├║ z├ílohu a obnovenie ─Źistej novej in┼ítal├ície Linuxovej mincovne a nena┼íli sme ┼żiadne probl├ęmy.

─Żutujeme, ┼że sme nemali mo┼żnos┼ą skontrolova┼ą jeho kompatibilitu s BTRFS, preto┼że na HDD s t├Żmto form├ítom nem├íme nain┼ítalovan├Ż opera─Źn├Ż syst├ęm. Je n├ím ─ż├║to, preto┼że by sme radi videli, ako Timeshift vyu┼ż├şva vstavan├ę funkcie BTRFS. To umo┼ż┼łuje okam┼żit├ę vytvorenie a obnovenie z├íloh, ktor├ę s├║ dokonal├Żmi bajtov├Żmi k├│piami syst├ęmu.

Linux Time Machine Alternat├şvy ─îasov├Ż posun Rsync Btrfs Choice

Probl├ęm s t├Żmto pr├şstupom je v tom, ┼że ├║┼żasne funguje iba n├ívrat do predch├ídzaj├║ceho stavu, preto┼że sn├şmky BTRFS s├║ ulo┼żen├ę na rovnakom zv├Ązku. Ak pevn├Ż disk zlyh├í, p├┤vodn├Ż obsah aj z├ílohy zmizn├║. To znamen├í, ┼że vo─żba BTRFS m├í in├Ż ├║─Źel ako be┼żn├ę z├ílohy. Ak chcete z├ílohova┼ą s├║bory s v├Żrazom v├Żznam ulo┼żen├Żm na inom pam├Ą┼ąovom m├ędiu, aby ste zv├Ż┼íili bezpe─Źnos┼ą, mali by ste pre tento tie┼ż nastavi┼ą sekund├írny proces z├ílohovania. Na┼í┼ąastie to Timeshift m├┤┼że urobi┼ą tie┼ż, tak┼że nie je potrebn├ę h─żada┼ą nikde inde.

koncovka

Vy┼í┼íie uveden├ę s├║ malou podmno┼żinou v┼íetk├Żch z├ílohovac├şch rie┼íen├ş dostupn├Żch v ar├ęne Open Source. St├íle patria medzi protagonistov, hlavne kv├┤li ich ─żahk├ęmu pou┼żitiu a pr├şstupu zameran├ęmu na pou┼ż├şvate─ża. V pr├şpade potreby m├┤┼żete pou┼żi┼ą zlo┼żitej┼íie rie┼íenia, ktor├ę s├║ tie┼ż optim├ílne na z├ílohovanie mnoh├Żch po─Ź├şta─Źov v sieti na centr├ílny server alebo na vzdialen├║ spr├ívu z├íloh, podporu in├Żch opera─Źn├Żch syst├ęmov, mo┼żnosti klonovania oddielov a mnoho ─Ćal┼íieho. plus. Preva┼żn├í v├Ą─Ź┼íina pou┼ż├şvate─żov v┼íak bude s├║hlasi┼ą s jedn├Żm zo ┼ítyroch vy┼í┼íie uveden├Żch sp├┤sobov, od ultra jednoduch├ęho pr├şstupu spolo─Źnosti Cronopete ÔÇ×kliknut├şm sem z├ílohova┼ąÔÇť a┼ż po podrobn├ę mo┼żnosti mo┼żnosti ─îas v ─Źase.