25 aplik├íci├ş fleecewaru bolo prichyten├Żch pri nez├íkonnom nab├şjan├ş pou┼ż├şvate─żov

V├Żskumn├şci v oblasti bezpe─Źnosti objavili nov├║ sadu aplik├íci├ş ÔÇ×fleecewareÔÇť, ktor├ę si zrejme stiahlo a nain┼ítalovalo viac ako 600 mili├│nov pou┼ż├şvate─żov syst├ęmu Android. Nov├í skupina 25 aplik├íci├ş pre Android bola prichyten├í k nez├íkonn├ęmu ├║─Źtovaniu poplatkov pou┼ż├şvate─żom na konci sk├║┼íobn├ęho obdobia, preto┼że mohli zneu┼żi┼ą mo┼żnos┼ą, aby aplik├ície pre Android spustili sk├║┼íobn├ę obdobia pred za├║─Źtovan├şm platby na ├║─Źet pou┼ż├şvate─ża.

Ilia Kolochenko, zakladate─żka a gener├ílna riadite─żka webovej bezpe─Źnostnej spolo─Źnosti ImmuniWeb, uviedla:

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 4. ┼ítvr┼ąrok 2019

Podvodn├ę praktiky spolo─Źnosti Fleeceware hrani─Źia s podvodmi a poru┼íuj├║ ┼íirok├ę spektrum z├íkonov o ochrane spotrebite─ża vo v├Ą─Ź┼íine z├ípadn├Żch kraj├şn. Tak├ęto bezoh─żadn├ę praktiky s├║ nez├íkonn├ę a mali by by┼ą ozn├ímen├ę. V preva┼żnej v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov pou┼ż├şvatelia nebud├║ musie┼ą plati┼ą a s├║ opr├ívnen├ş z├şska┼ą svoje peniaze sp├Ą┼ą s ur─Źit├Żm ├║rokom a pokutami zaplaten├Żmi predajcom v z├ívislosti od jurisdikcie. Niektor├ę krajiny id├║ ─Ćalej a po┼żaduj├║, aby podvodn├şci uhradili ┼żalobcovi n├íklady na pr├ívne zastupovanie. Probl├ęm je v tom, ┼że v├Ą─Ź┼íina t├Żchto predajcov je d├┤kazom ├║sudku t├Żm, ┼że je v platobnej neschopnosti alebo sa nach├ídza v zahrani─Ź├ş, bez ak├Żchko─żvek zml├║v medzin├írodn├ęho pr├íva.

Aby sa nestali obe┼ąami podvodn├şkov, mali by pou┼ż├şvatelia zv├í┼żi┼ą pou┼ż├şvanie vyhradenej kreditnej karty s mal├Żm limitom na n├íkup aplik├íci├ş a starostlivo monitorova┼ą poplatky a okam┼żite nahl├ísi┼ą poru┼íenie pravidiel spolo─Źnosti Google, pr├şslu┼ín├Żm org├ínom ─Źinn├Żm v trestnom konan├ş a organiz├íci├ím na ochranu spotrebite─ża. Google Store by mal tie┼ż zv├í┼żi┼ą ur├Żchlen├ę zavedenie lep┼íieho mechanizmu kontroly aplik├íci├ş na detekciu a blokovanie tak├Żchto aplik├íci├ş. V opa─Źnom pr├şpade im jedn├ęho d┼ła hroz├ş, ┼że sa stan├║ ob┼żalovan├Żmi v nieko─żkomili├│novej hromadnej ┼żalobe. ÔÇť