10 najlep┼í├şch nov├Żch funkci├ş syst├ęmu Android 9 Kol├í─Ź

10 najlep┼í├şch nov├Żch funkci├ş syst├ęmu Android 9 Kol├í─Ź

Najnov┼íia verzia opera─Źn├ęho syst├ęmu Android, Android 9 Pie, je tu a s n├şm prich├ídzaj├║ aj aktualiz├ície ur─Źen├ę na aktualiz├íciu zariadenia, aby v├ím poskytli lep┼íie a pr├şjemnej┼íie pou┼ż├şvate─żsk├ę prostredie.

Aj ke─Ć s├║ niektor├ę nov├ę funkcie pri in┼ítal├ícii aktualiz├ície ─żahko rozpoznate─żn├ę, ostatn├ę s├║ ve─żmi jemn├ę, a┼ż takmer neexistuj├║.

Preto som zostavil tohto u┼żito─Źn├ęho sprievodcu, ktor├Ż v├ím pom├┤┼że n├íjs┼ą niektor├ę z najlep┼í├şch nov├Żch funkci├ş, ktor├ę Google do syst├ęmu Android Pie vlo┼żil.

Musie┼ą ─î├şta┼ą: Telef├│ny Android – Ka┼żd├Ż pou┼ż├şvate─ż syst├ęmu Android o tom mus├ş vedie┼ą

Bez ─Ćal┼í├şch okolkov uv├ídzame 10 najlep┼í├şch nov├Żch funkci├ş nov├ęho syst├ęmu Android 9 Kol├í─Ź:

Navigácia gestami

Gestá pre AndroidGestá pre Android

U┼ż roky pou┼ż├şvame tradi─Źn├ę nastavenie gest pozost├ívaj├║ce z tla─Źidiel Sp├Ą┼ą, Domov a Ned├ívne, ktor├ę pekne sedia na naviga─Źnom paneli umiestnenom v spodnej ─Źasti obrazovky. Nov├Ż naviga─Źn├Ż syst├ęm v├ím umo┼żn├ş urobi┼ą ove─ża viac iba pomocou tla─Źidla Domov.

Okrem predch├ídzaj├║cich ovl├ídac├şch prvkov m├┤┼żete teraz tla─Źidlo virtu├ílnej domovskej str├ínky pou┼ż├şva┼ą aj na:

Pr├şstup na obrazovku preh─żadu z├şskate kr├ítkym potiahnut├şm nahor, dlh├Żm potiahnut├şm prstom nahor z├şskate pr├şstup k z├ísuvke aplik├ície,
Switch r├Żchlym pohybom k poslednej pou┼żitej aplik├ícii prejdite prstom doprava po ned├ívno otvoren├Żch aplik├íci├ích.

Navigácia Android PieNavigácia Android Pie

Nov├Ż syst├ęm gest vyvolal ve─ża kritiky za to, ┼że je v porovnan├ş so ┼ítandardn├Żm zbyto─Źne komplikovan├Ż, ale prinajmen┼íom pon├║ka plynulej┼íie prep├şnanie medzi aplik├íciami a jednoduch┼íiu navig├íciu, ke─Ć si na┼ł zvyknete.

A tieto gest├í m├┤┼żete samozrejme vypn├║┼ą a zapn├║┼ą, ako sa v├ím p├í─Źi. Ak ich chcete aktivova┼ą, zapnite ich Prejdite prstom nahor po tla─Źidle Domov pod Syst├ęm > Gest├í.

Digitálna pohoda

Digitálna pohoda Android PieDigitálna pohoda Android Pie

Mohlo by v├ís prekvapi┼ą, ┼że namiesto pr├íce na tom, aby v├ís telef├│n viac pou┼ż├şval, Android 9 Aktualiz├ícia Pie v├ím skuto─Źne pom├┤┼że obmedzi┼ą pou┼ż├şvanie zariadenia.

Digital Wellbeing je iniciat├şva spolo─Źnosti Google, ktor├í bola p├┤vodne predstaven├í na podujat├ş Google I/O 2018 v m├íji. Tristan Harris, b├Żval├Ż zamestnanec spolo─Źnosti Google, vytvoril neziskov├║ organiz├íciu s n├ízvom Time Well Spent, ktorej cie─żom je zvr├íti┼ą d├┤sledky ÔÇ×kr├şzy digit├ílnej pozornostiÔÇť sp├┤sobenej pr├şli┼ín├Żm ─Źasom str├íven├Żm nad pr├şstrojmi.

Digitálna pohoda Android PieDigitálna pohoda Android Pie

Na domovskej str├ínke Digital Wellbeing, ktor├í je pr├şstupn├í z ponuky Nastavenia, sa zobrazuj├║ ┼ítatistiky pou┼ż├şvania za dan├Ż de┼ł vr├ítane celkov├ęho ─Źasu, ktor├Ż ste na zariaden├ş str├ívili, rozpis aplik├íci├ş, ktor├ę ste pou┼ż├şvali a ako dlho, po─Źet ko─żkokr├ít ste odomkli zariadenie a po─Źet prijat├Żch upozornen├ş.

Digital Wellbeing tie┼ż pon├║ka skratky na spr├ívu upozornen├ş a zapnutie re┼żimu Neru┼íi┼ą, ─Źo v├ím pom├┤┼że obmedzi┼ą preru┼íenia a rozpty─żovanie.

Prepracovan├Ż bol aj re┼żim Neru┼íi┼ą, aby nielen blokoval hluk prich├ídzaj├║cich upozornen├ş, ale ich aj cel├Ż skr├Żval. Ak st├íle chcete dost├íva┼ą upozornenia bez upozornenia na hluk, teraz m├┤┼żete stlmi┼ą vyzv├í┼łacie t├│ny a upozornenia bez zapnutia re┼żimu Neru┼íi┼ą.

Android Pie Neru┼íi┼ąAndroid Pie Neru┼íi┼ą

M├┤┼żete sa pos├║va┼ą nadol na informa─Źn├Ż panel, aby ste mohli monitorova┼ą pou┼ż├şvanie po─Źas t├Ż┼żd┼ła, a pozrie┼ą sa sp├Ą┼ą na to, ako ste ho pou┼ż├şvali po─Źas predch├ídzaj├║cich dn├ş a t├Ż┼żd┼łov, a tie┼ż nastavi┼ą ─Źasova─Źe, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu obmedzi┼ą pou┼ż├şvanie aplik├ície. Hne─Ć ako sa dosiahne denn├í kv├│ta, aplik├ícia bude na domovskej obrazovke a v z├ísuvke aplik├ície zobrazen├í sivou farbou.

M├┤┼żete dokonca pou┼żi┼ą funkciu Wind Down (Automatick├ę stlmenie) na nastavenie zariadenia tak, aby automaticky zap├şnalo re┼żim Neru┼íi┼ą a zmenilo v├í┼í telef├│n na siv├║ ┼ík├ílu, ke─Ć je ─Źas ├şs┼ą spa┼ą. U┼ż nikdy v├ís viac nemus├ş zobudi┼ą uprostred noci upozornenie, alebo ve─Źer zdvihn├║┼ą zrak od obrazovky a uvedomi┼ą si, ┼że ste mali ├şs┼ą spa┼ą pred dvoma hodinami.

Android Pie Likvid├ícia a neru┼íi┼ąAndroid Pie Likvid├ícia a neru┼íi┼ą

A ke─Ć to prid├íte, nastavte Night Light, vstavan├Ż filter modr├ęho svetla, aby sa automaticky spustil pri z├ípade slnka, aby va┼íe o─Źi mohli odpo─Ź├şva┼ą a v├í┼í mozog sa pripravi┼ą na sp├ínok.

Vylep┼íen├ę funkcie zabezpe─Źenia

Zadajte mo┼żnos┼ą uzamknutiaZadajte mo┼żnos┼ą uzamknutia

Android Pie tie┼ż zvy┼íuje bezpe─Źnos┼ą v├í┼ího smartf├│nu.

Po prv├ę, obmedzuje to aplik├ícii pr├şstup k v├í┼ímu mikrof├│nu a fotoapar├ítu, pokia─ż ju nepou┼ż├şvate, aj ke─Ć ste jej pri in┼ítal├ícii dali povolenie.

Aktualiz├ícia tie┼ż prin├í┼ía re┼żim uzamknutia. Ke─Ć m├íte pocit, ┼że je ohrozen├ę va┼íe zabezpe─Źenie, m├┤┼żete na┼ł klepn├║┼ą. Pou┼ż├şvate─ż tak okam┼żite prejde na obrazovku uzamknutia, skryje v┼íetky upozornenia a bude potrebova┼ą heslo alebo PIN, aby k nemu mal niekto pr├şstup.

Predvo─żby uzamknutej obrazovky Android PiePredvo─żby uzamknutej obrazovky Android Pie

Nem├┤┼żete pou┼ż├şva┼ą ani sn├şma─Ź odtla─Źkov prstov alebo funkciu odomykania tv├írou, ─Źo s├║ biometrick├ę met├│dy, ktor├ę m├┤┼żu ostatn├ş, ktor├ş maj├║ zl├Ż ├║mysel, pou┼żi┼ą na pr├şstup k v├í┼ímu zariadeniu po tom, ako v├ím ubl├ş┼żia.

Nová ponuka dostupnosti

Ponuka dostupnosti pre Android PiePonuka dostupnosti pre Android Pie

Napriek tomu, ┼że platformy Android obsahuj├║ mno┼żstvo gest pr├şstupnosti, nie v┼íetky s├║ pou┼ż├şvate─żovi ─żahko dostupn├ę. Nov├í ponuka pr├şstupnosti v┼íetky zhroma┼ż─Ćuje a umiest┼łuje na jedno vidite─żn├ę miesto- na naviga─Źnom paneli. Ve─żk├í ikona ponuky obsahuje odkazy na ─Ćal┼íie aplik├ície a nastavenia vr├ítane Google Assistant a viac

A Switch medzi svetl├Żmi a tmav├Żmi t├ęmami

Temn├í t├ęma pre Android PieTemn├í t├ęma pre Android Pie

V predch├ídzaj├║cich verzi├ích syst├ęmu Android bol jedin├Ż sp├┤sob, ako z├şska┼ą tmav┼íiu obrazovku, vybra┼ą ve─żmi tmav├║ tapetu. Android Pie v├ím teraz umo┼ż┼łuje ru─Źne zvoli┼ą tmav├║ t├ęmu pre v├í┼í telef├│n, pozadie v┼íak zostane tmav┼íie ako obvykle.

M├┤┼żete dokonca nastavi┼ą t├ęmu na prep├şnanie medzi svetlou a tmavou na z├íklade farieb pozadia!

Adapt├şvny jas a bat├ęria

Adapt├şvna bat├ęria Android Pie a adapt├şvny jasAdapt├şvna bat├ęria Android Pie a adapt├şvny jas

Prisp├┤sobiv├ę nastavenie jasu v├í┼ího smartphonu sa stalo m├║drej┼í├şm: neanalyzuje iba svetlo prich├ídzaj├║ce z vonkaj┼í├şch faktorov, ale pam├Ąt├í si aj to, ako jasn├║ chcete ma┼ą obrazovku pri pou┼ż├şvan├ş r├┤znych aplik├íci├ş. Pri nasleduj├║com pou┼żit├ş telef├│nu sa jas pod─ża toho zmen├ş.

Adapt├şvna bat├ęria Android PieAdapt├şvna bat├ęria Android Pie

Android 9 Pie taktie┼ż prin├í┼ía rovnak├║ inteligenciu, aby bola zachovan├í ┼żivotnos┼ą bat├ęrie, s funkciami, ako je Doze. Rozpozn├í, ktor├ę aplik├ície ─Źasto nepou┼ż├şvate, a uvedie ich do re┼żimu sp├ínku, aby sa zabr├ínilo spusteniu na pozad├ş a plytvaniu energiou. Pri pou┼żit├ş tejto strat├ęgie bud├║ energiu z bat├ęrie vyu┼ż├şva┼ą iba va┼íe ─Źasto pou┼ż├şvan├ę aplik├ície.

Akcie a rezy aplikácie

Akcie aplikácie Android PieAkcie aplikácie Android Pie

Android Pie je skuto─Źne jednou inteligentnou platformou. Dok├í┼że sledova┼ą pou┼ż├şvanie va┼íej aplik├ície a vie, kedy dan├║ aplik├íciu zvy─Źajne pou┼ż├şvate. V z├ívislosti od dennej doby sa na obrazovke zobrazuj├║ skratky aplik├íci├ş, aby ste ich mohli ─żahko otvori┼ą.

Na z├íklade kontextu m├┤┼że tie┼ż predpoveda┼ą, ─Źo sa chyst├íte urobi┼ą. Ke─Ć napr├şklad zapoj├şte sl├║chadl├í, m├┤┼że h├ída┼ą, ┼że chcete po─Ź├║va┼ą hudbu, a tak sa zobraz├ş v├í┼í ned├ívny zoznam skladieb.

Plátky aplikácie pre Android PiePlátky aplikácie pre Android Pie

Pl├ítky aplik├íci├ş vyjd├║ a┼ż na jese┼ł, ale t├íto praktick├í funkcia v├ím pri vyh─żad├ívan├ş na paneli Google poskytne najd├┤le┼żitej┼íie inform├ície z aplik├ície.

Prepracovan├Ż panel ozn├ímen├ş

Panel upozornen├ş pre Android PiePanel upozornen├ş pre Android Pie

Vzh─żadom na neust├íle rast├║ci po─Źet smartphones so nesl├ívnym z├írezom, Android Pie upravil svoju notifika─Źn├║ li┼ítu pod─ża toho, aby im viac vyhovoval.

Hodiny s├║ teraz umiestnen├ę na ─żavej strane obrazovky a v pravej ─Źasti zost├ívaj├║ iba inform├ície o bat├ęrii a ikona Wi-Fi. Pozd─║┼ż hod├şn na ─żavom okraji s├║ vidite─żn├ę iba ┼ítyri ozn├ímenia, pri─Źom ikona Bluetooth teraz za─Źne ┼íetri┼ą miesto, ke─Ć nie je pripojen├í k in├Żm zariadeniam.

Navy┼íe Android 9 vie, ktor├ę upozornenia aplik├íci├ş zvy─Źajne potiahnete, a pon├║ka v├ím mo┼żnos┼ą ich definit├şvne vypn├║┼ą namiesto toho, aby ste ich ─Źasto odmietali z obrazovky (─Ćal┼í├ş sp├┤sob, ak├Żm Android 9 umo┼ż┼łuje obmedzi┼ą ru┼íenia a preru┼íenia).

Nov├í funkcia sn├şmky obrazovky

Sn├şmka obrazovky Android PieSn├şmka obrazovky Android Pie

Vstavan├Ż editor sn├şmok obrazovky, nazvan├Ż ako Markup, dok├í┼że jednoducho vytv├íra┼ą sn├şmky obrazovky ─Źohoko─żvek a navy┼íe umo┼ż┼łuje orez├íva┼ą, kresli┼ą a upravova┼ą obr├ízok. Svoje sn├şmky obrazovky m├┤┼żete tie┼ż bez probl├ęmov zdie─ża┼ą. Rozl├║─Źte sa s t├Żmi tr├ípnymi kliknutiami na tla─Źidl├í Volume + Power, preto┼że na vytvorenie sn├şmky obrazovky sta─Ź├ş stla─Źi┼ą vyp├şna─Ź.

Ot├í─Źanie obrazovky bez n├ímahy

Android Pie umo┼ż┼łuje ot├í─Źanie domovskej obrazovkyPovoli┼ą ot├í─Źanie domovskej obrazovky

Ste unaven├ş z prep├şnania medzi re┼żimom na v├Ż┼íku a na ┼í├şrku? S Androidom si nemus├şte robi┼ą starosti 9 Pie u─żah─Źuje ot├í─Źanie obrazovky ako kedyko─żvek predt├Żm a navy┼íe v├ím d├íva mo┼żnos┼ą oto─Źi┼ą domovsk├║ obrazovku. Akon├íhle vypnete automatick├ę ot├í─Źanie, z├şskate ┼ípecializovan├ę tla─Źidlo hlavne na ot├í─Źanie obrazovky.

Je m├┤j telef├│n s├║─Źas┼ąou aktualiz├ície?

Potom, ─Źo ste sa pozreli na v┼íetky tieto nov├ę funkcie syst├ęmu Android 9 Pie m├í ─Źo pon├║knu┼ą, ur─Źite chcete vedie┼ą, ─Źi v├í┼í smartphone dost├íva o─Źak├ívan├║ aktualiz├íciu.

Ak ste hrd├Żm majite─żom telef├│nu Google Pixel, najnov┼íiu platformu by ste bezpochyby z├şskali. Pre ─żud├ş z vonku, ktor├ş pou┼ż├şvaj├║ Google Nexus 6p, s ─ż├║tos┼ąou kon┼ítatujeme, ┼że nebudete aktualizova┼ą na nov├Ż opera─Źn├Ż syst├ęm a budete sa dlh┼íie dr┼ża┼ą s├║─Źasn├ęho syst├ęmu Android. 8.1 Oreo. St├íle nie s├║ k dispoz├şcii ┼żiadne konkr├ętne inform├ície o zaveden├ş syst├ęmu Android P na telef├│ny Samsung, ale prinajmen┼íom je to pravdepodobn├í vec. Medzi zariadeniami Samsung, u ktor├Żch bude s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou aktualiz├ícia, patr├ş Galaxy A3 (2017), Galaxy A5 (2017), Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy Pozn├ímka 8, Galaxy S9 a Galaxy S9+.

H├Żba┼ą sa vpred

Android 9 Nov├ę funkcie Pie vyzeraj├║ na papieri naozaj dobre. Ale vzh─żadom na to, ┼że v├Ą─Ź┼íina z n├ís st├íle nem├í aktualiz├íciu vo svojich telef├│noch, st├íle mus├şme zisti┼ą, ako sa tieto funkcie prejavuj├║, ─Źi u─żah─Źuje a spr├şjem┼łuje ┼żivot alebo len zvy┼íuje komplik├ície ┼żivota.

Celkovo je však Android Pie skvelou platformou.

Namiesto toho, aby ste ─żud├ş nab├ídali, aby pou┼ż├şvali svoje smartphones viac a stanete sa na ┼łom z├ívisl├Żmi, podporuje zdrav├Ż vz┼ąah s va┼íimi zariadeniami. V─Ćaka tomu je pou┼ż├şvanie inteligentn├Żch telef├│nov jednoduch┼íie ako kedyko─żvek predt├Żm, najm├Ą pre ─żud├ş so zdravotn├Żm postihnut├şm, a pom├íha pou┼ż├şvate─żom vy┼ąa┼żi┼ą zo svojich zariaden├ş maximum. A vyzer├í to jednoducho skvele!

Tak ─Źo si mysl├şte? M├íte Android Pie alebo e┼íte len ─Źak├íte? Ak├ę nov├ę funkcie s├║ va┼íe ob─ż├║ben├ę? Povedzte mi o tom v┼íetko a polo┼żte ak├ęko─żvek ot├ízky, ktor├ę m├íte v ni┼ż┼íie uveden├Żch koment├íroch. Potom zdie─żajte tento pr├şspevok na svojich ob─ż├║ben├Żch platform├ích soci├ílnych m├ędi├ş, aby va┼íi priatelia a rodina pomohli dozvedie┼ą sa o syst├ęme Android 9, tie┼ż!